Logo Polskiego Radia
Print

Rząd chce ułatwień dla przedsiębiorców

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 20.03.2019 13:45
  • Rząd chce ułatwień dla przedsiębiorców [posłuchaj].mp3
Pakiet Przyjazne Prawo to propozycje ponad 70 ułatwień dla mikro, małych i średnich firm
Minister Jadwiga EmilewiczMinister Jadwiga EmilewiczPAP/Rafał Guz

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowało propozycje ponad 70-ciu ułatwień dla przedsiębiorców pod nazwą Pakiet Przyjazne Prawo.

Projekt zakłada między innymi wydłużenie terminu rozliczania VAT-u w imporcie, pozwolenie rzemieślnikom na zakładanie spółek bez utraty statusu rzemieślnika oraz prawo do popełnienia błędu przez pierwszy rok działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśla, że wydłużenie terminu rozliczania podatku VAT od towarów wpływających do portu nastąpi na prośby przedstawicieli polskich firm

Propozycje, wpisujące się w dotychczasową filozofię działań ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, oceniamy pozytywnie – mówi ekspert Pracodawców RP, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Arkadiusz Pączka.

Jednym z ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej ma być tzw. prawo do jednego błędu dla początkujących przedsiębiorców – zapowiada wiceminister przedsiębiorczości Marek Niedużak. Ta propozycja resortu – zdaniem Arkadiusza Pączka - przez przedsiębiorców odbierana jest bardzo pozytywnie

Obciążenia biurokratyczne i przepisy prawne pozostają głównymi barierami rozwoju mikro i małych firm, zaraz po wysokości podatków i kosztach pracy. Pakiet Przyjazne Prawo to kolejna z inicjatyw ograniczających te obciążenia – mówi wiceminister Marek Niedużak. Biurokracja jest kosztowna i zabiera czas, a dodatkowo ogranicza wydajność i innowacyjność w biznesie – wyjaśnia wiceminister.

Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński przyznaje, że biurokracja to dziś dla przedsiębiorców droga przez mękę.

Pakiet Przyjazne Prawo w założeniu ma eliminować przepisy przestarzałe, uciążliwe, nieodpowiadające realiom społeczno-gospodarczym. Wprowadza też ochronę konsumencką dla przedsiębiorców w obszarach spoza zakresu ich działalności. Ministerstwo przedsiębiorczości chce, aby nowe przepisy został przyjęty w tej kadencji Sejmu.

Wiadomości na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt