Logo Polskiego Radia
Print

Brakuje ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa dla firm

IAR
Dariusz Adamski 02.04.2019 13:36
  • Michał Kurek, partner w KPMG i szef zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa dodał, że mimo tego cyberataków doświadczyło 68 procent badanych przedsiębiorstw (IAR)
  • Barierą w budowaniu zabezpieczeń przed cyberatakami w firmach jest przede wszystkim trudność ze znalezieniem ekspertów na polskim rynku (IAR)
Niemal dwie trzecie firm w Polsce ma trudność w zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników ds. cyberbezpieczeństwa
Pixabay/StockSnap/CC0 License

Cyberataki pozostają powszechnym zjawiskiem na naszym rynku - wynika z raportu "Barometr cyberbezpieczeństwa. W obronie przed cyberatakami", opublikowanego przez KPMG.

Według danych zebranych od ankietowanych firm, liczba tych incydentów spadła w ubiegłym roku w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2017. Michał Kurek, partner w KPMG i szef zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa dodał, że mimo tego cyberataków doświadczyło 68 procent badanych przedsiębiorstw. Michał Kurek zwrócił uwagę, że w 2017 roku w Polsce i na świecie nastąpiło kilka spektakularnych i dużych cyberataków, między innymi "WannaCry" - oprogramowanie typu ransomware) - czy atak na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego.

Barierą w budowaniu zabezpieczeń przed cyberatakami w firmach jest przede wszystkim trudność ze znalezieniem ekspertów na polskim rynku. Ten problem zasygnalizowało 63 procent przedsiębiorców i jest to wynik o 14 punktów procentowych wyższy w porównaniu do roku 2017. Z tego powodu większość - 70 procent badanych przedsiębiorców - zleca kwestie bezpieczeństwa danych zewnętrznym dostawcom, a ponad połowa powierza im więcej niż jedną funkcję, na przykład wsparcie w reakcji na cyberataki, analizę złośliwego oprogramowania, czy szkolenie pracowników i podnoszenie ich świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Według przedstawicieli firm biorących udział w badaniu, największe ryzyko dla nich stanowi złośliwe oprogramowanie malware, które może spowodować wyciek danych. Na drugim miejscu znalazła się obawa przed ich kradzieżą przez własnych pracowników, a na trzecim kampanie ransomware, czyli programy szyfrujące dane. Michał Kurek wyjaśnił, że te ostatnie często przesyłane są do pracowników w załącznikach poczty elektronicznej. Ransomware najpierw szyfruje dane, a następnie żąda przelania odpowiedniej kwoty dla hakerów w zamian za podanie klucza, którego wpisanie odwraca proces szyfrowania.

Raport KPMG „Barometr cyberbezpieczeństwa. W obronie przed cyberatakami” został oparty na badaniach przeprowadzonych w lutym tego roku. Zrealizowano je na próbie 100 firm za pomocą wywiadów telefonicznych, których udzieliły osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo IT. W badaniu wzięły udział przedsiębiorstwa osiągające roczne przychody w wysokości co najmniej 50 milionów złotych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt