Logo Polskiego Radia
Print

Eurostat: nieznaczny spadek bezrobocia, Polska na czele

IAR / PAP
Dariusz Adamski 30.04.2019 16:23
  • Eurostat: nieznaczny spadek bezrobocia, Polska w czołówce. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Stopa bezrobocia w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Urząd statystyczny Eurostat opublikował dane z marca z których wynika, że Polska z bezrobociem na poziomie 3,4 procent zajmuje czwarte miejsce. Według unijnego urzędu statystycznego, bezrobocie w marcu w państwach strefy euro wyniosło średnio 7,7 procent, a w całej Unii 6,4 procent.

W porównaniu z lutym najnowsze dane oznaczają nieznaczne spadki - o jedną dziesiątą punktu procentowego. Too najlepsze dane od wielu lat. W strefie euro bezrobocie jest najniższe od września 2008 roku, a we Wspólnocie odnotowano najniższy wskaźnik od stycznia 2000 roku.

Z całej Unii najniższe bezrobocie jest w Czechach - 1,9 procent, a także w Niemczech i w Holandii oraz w Polsce - ponad 3 procent.

Dane dotyczące Polski różnią się od tych, które podaje nasz Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia.

W Unii najwyższe bezrobocie jest wciąż w Grecji, gdzie według danych nadesłanych w styczniu pracy nie miało 18,5 procent osób w wieku produkcyjnym. Następna jest Hiszpania z 14-procentowym bezrobociem i Włochy, gdzie przekracza ono 10-procentowy próg.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt