Logo Polskiego Radia
Print

Polska chce lepszej współpracy z Brazylią

IAR
Dariusz Adamski 10.05.2019 17:04
  • Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że liczy na poszerzenie kontaktów handlowych z Brazylią, która jest głównym partnerem Polski w Ameryce Południowej (IAR)
Widzimy możliwości rozwoju współpracy między polskim i brazylijskim przemysłem obronnym- mówił Jacek Czaputowicz
Jacek Czaputowicz, Ernesto Araujo
Jacek Czaputowicz, Ernesto Araujo Fot: PAP/Paweł Supernak

Ożywienie relacji między Polską a Brazylią było tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski- Jacka Czaputowicza i Brazylii - Ernesto Araújo. Ministrowie omawiali m.in. współpracę w przemyśle obronnym i w dziedzinie kultury oraz kwestię wsparcia dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

Czaputowicz podkreślił na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach z Araujo, że Brazylia jest głównym partnerem handlowym Polski w Ameryce Południowej. Zwrócił uwagę, że obroty handlowe między obydwoma krajami w 2018 roku wyniosły 2,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu do roku 2017. Wyraził jednocześnie nadzieję, że współpraca ta będzie się rozwijać.

- Z pełną akceptacją przyjąłem zgłoszoną przez ministra Araujo propozycję dotyczącą powołania bardziej zinstytucjonalizowanej współpracy, powołania polsko-brazylijskiej komisji do spraw handlu i inwestycji. Będziemy pracować w najbliższych tygodniach nad realizacją tego postulatu - oświadczył szef polskiego MSZ.

Zapowiedział ponadto rozpoczęcie negocjacje w sprawie zawarcia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Brazylią. - Liczymy też na dialog pomiędzy polskimi i brazylijskimi służbami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi, co pozwali nam eksportować polskie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego do Brazylii - mówił Czaputowicz.

Współpraca przemysłów obronnych

- Widzimy też możliwości rozwoju współpracy między naszymi przemysłami obronnymi. Polskie firmy są otwarte na projekty polegające na transferze technologii i ułatwianiu produkcji uzbrojenia, sprzętu wojskowego wspólnie z Brazylią - dodał szef MSZ.

Poinformował, że zaprosił brazylijskie firmy z dziedziny obronności do udziału w targach przemysłu zbrojeniowego we wrześniu w Kielcach. - Myślę, że to będzie dobry początek nawiązania bardzo obiecującej współpracy - ocenił Czaputowicz.

Ernesto Araujo poinformował, że tematem rozmowy z Czaputowiczem była m.in. kwestia umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur, czyli Argentyną, Brazylią, Urugwajem i Paragwajem. - Obecny rząd brazylijski jest jak najbliższy zakończenia tych negocjacji. Wydaje nam się też, że to stworzy nowe warunki również dla polskich produktów w Bazylii - powiedział Araujo.

Czaputowicz podkreślił, że Polska jest zwolennikiem zawarcia umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Mercosur. Jak mówił, pozwoli to na większe otwarcie naszych rynków i zwiększenie wymiany handlowej.

Porozumienie o wolnym handlu

Negocjacje ws. porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejska a blokiem państw określanych jako Mercosur prowadzone są od około 20 lat. Porozumienie to jest ważne dla UE, zwłaszcza po tym, gdy USA rozpoczęły protekcjonistyczną politykę po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa.

Sytuacja w Wenezueli

Szef brazylijskiej dyplomacji zaznaczył, że z Czaputowiczem rozmawiał też o sytuacji na kontynencie południowoamerykańskim, w tym w Wenezueli. - Chodzi o to, by sami Wenezuelczycy mogli wybrać swoją drogę zgodnie zasadami demokracji - powiedział szef dyplomacji Brazylii. Podziękował Jackowi Czaputowicz za zaangażowanie Polski w sprawę Wenezueli.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że Polska podziela opinię Brazylii i społeczności międzynarodowej, że sytuacja w Wenezueli może wpływać niekorzystnie na stabilność regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. - Podzielamy stanowisko społeczności międzynarodowej, że Juan Guaido jako prezydent tymczasowy jest gwarancją stabilności. Chcemy, żeby Wenezuela powróciła na drogę demokracji - powiedziała Czaputowicz.

Dodał, że Polska podziela z Brazylia stanowisko, że należy wspierać Wenezuelę na drodze powrotu do demokracji i że musi się to odbyć bez udziału dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt