Logo Polskiego Radia
Print

Wzrost liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 19.05.2019 09:27
  • Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że płacenie składek przez cudzoziemców jest korzystne nie tylko dla naszego systemu ubezpieczeń społecznych, ale także dla nich samych [posłuchaj]
454 tysiące ubezpieczonych to obywatele Ukrainy, 36 tysięcy - Białorusi. Przybyło też wielu Mołdawian i Hindusów
Zdjęcie ilustracyjne Foto: EASTNEWS/WOJCIECH STRÓŻYK/REPORTER

Coraz więcej cudzoziemców jest ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział IAR, że składki na ubezpieczenia społeczne płaci w Polsce niemal 610 tysięcy obcokrajowców. Wyjaśnił, że po chwilowym spadku odnotowanym na początku tego roku, kiedy liczba obcokrajowców minimalnie obniżyła się do 558 tysięcy, od lutego nastąpiło odbicie. W lutym ubezpieczonych było 583 tysiące obcokrajowców a teraz jest już 609 tysięcy - wyjaśnił rzecznik.

454 tysiące ubezpieczonych w ZUS to obywatele Ukrainy, 36 tysięcy - Białorusi. Przybyło też wielu Mołdawian i Hindusów. Ponad połowa pracowników spoza Polski zarejestrowanych w ubezpieczeniach społecznych jest zatrudniona na umowę o pracę, 20 tysięcy prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostałe osoby są zatrudnione na umowy cywilnoprawne.

Najwięcej cudzoziemców zarejestrowanych jest w trzech warszawskich oddziałach ZUS, w oddziale wrocławskim i w dwóch oddziałach ZUS w Poznaniu.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że płacenie składek przez cudzoziemców jest korzystne nie tylko dla naszego systemu ubezpieczeń społecznych ale także dla nich samych. W trudnych sytuacjach mogą liczyć na świadczenia z Zakładu. W przypadku choroby będzie to zasiłek chorobowy, w przypadku cięższego wypadku może to być renta wypadkowa. Poza tym zbierają kapitał do swojej emerytury. Te składki budują sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. "Korzyści mamy więc obopólne, korzystają i obcokrajowcy i my jako państwo polskie" - podkreślił Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że wydolność FUS, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami przekroczyła 80 procent. Wpływ składek do Funduszu w pierwszym kwartale tego roku osiągnął nie notowany do tej pory poziom 49,9 miliardów złotych i był wyższy niż w tym samych okresie roku ubiegłego o 8,7 procent.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt