Logo Polskiego Radia
Print

Przełom ws.rekompensat i wznowienia dostaw ropy z Rosji

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 03.06.2019 20:23
Prezes PKN Orlen poinformował o przełomie ws. rekompensat i wznowienia dostaw ropy z Rosji
klassensprecher930/pixabay.com/CC0 Public Domain

Jak poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, nastąpił przełom w sprawie rekompensat za przerwę w dostawach ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Polski.

PKN Orlen poinformował, że podczas spotkania w Moskwie, dotyczącego przywrócenia dostaw czystej ropy rurociągiem "Przyjaźń" do Polski, stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między firmą Transnieft, a producentami ropy.

Wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin powiedział w poniedziałek po rozmowach w Moskwie na temat dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń, że osiągnięto zrozumienie w sprawie zasad obliczania wysokości rekompensat za dostawy nieodpowiedniej jakości ropy naftowej.

"Nie omawiano konkretnych kwot rekompensat, dlatego, że na to jest jeszcze zbyt wcześnie. Jednak aspekty proceduralne i właśnie mechanizmy i algorytmy współpracy były dzisiaj omawiane i - jeśli chodzi o koncepcję - przyjęte przez wszystkie strony" - powiedział wiceminister.

Polsce pomogła dywersyfikacja dostaw – w Płocku tylko 50 proc. przerabianej ropy pochodzi z Rosji

− Strategia twardego stanowiska negocjacyjnego przyniosła rezultaty. Mogliśmy sobie na nie pozwolić mając wsparcie naszego rządu, ale również przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatniego roku mocno zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy do Polski. Obecnie w płockiej rafinerii PKN Orlen przerabiamy tylko 50 procent ropy z kierunku wschodniego. Dzięki temu w każdej losowej sytuacji związanej z przerwami w dostawach, możemy reagować elastycznie" - powiedział Daniel Obajtek.

Rosyjscy producenci otrzymają środki na rekompensaty dla odbiorców ich ropy

Orlen poinformował, że strona polska uzyskała deklarację, że spółka Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty na pokrycie roszczeń kierowanych do nich przez odbiorców ropy (w tym PKN Orlen).

Obecni na spotkaniu w Moskwie rosyjscy dostawcy oraz producenci ropy naftowej akcentowali zasadność rozwiązania.

Są deklaracje, że dostawy rosyjskiej ropy ruszą od 10 czerwca

Od strony technicznej operatorzy są gotowi do wznowienia dostaw czystej ropy naftowej od 10 czerwca tego roku.

Polskie rafinerie korzystają z zapasów ropy

Ministerstwo Energii poinformowało, że aby zapewnienić ciągłość przerobu polskich rafinerii, jak również zaopatrzenia w paliwa polskiego rynku, szef resortu wydał trzy decyzje w sprawie uwolnienia zapasów obowiązkowych ropy naftowej.

"Minister Energii wystąpił także 21 maja 2019 r. do swojego odpowiednika Ministra Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka z wnioskiem o osobiste zaangażowanie w rozwiązanie zaistniałego kryzysu, co niewątpliwie przyczyniło się do konstruktywnego przebiegu spotkań w Warszawie i Moskwie. Pozwoliło to także na wypracowanie technicznych rozwiązań dotyczących przywrócenia przesyłu ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń”" - napisnano w komunikacie w poniedziałek.

Dostawy paliw w Polsce bez zakłóceń

"Dzięki działaniom, podejmowanym przez Ministerstwo Energii i spółki paliwowe, zaopatrzenie rynku paliw w kraju odbywa się bez zakłóceń – podkreślił Tchórzewski.

Resort zapewnił, że nadal będzie monitorować sytuację w zakresie dostaw ropy naftowej i zaopatrzenia rynku w paliwa ciekłe do czasu pełnego rozwiązania sytuacji kryzysowej.

W spotkaniu w Moskwie wzięli udział, między innymi, wiceminister energii Rosji, przedstawiciele firmy Transnieft. Stronę polską reprezentował PKN Orlen, PERN oraz Grupa Lotos. Obecni byli również przedstawiciele dwóch niemieckich rafinerii, firm traderskich, będących odbiorcami rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich producentów ropy.

Polska nie odbiera ropy z "Przyjaźni" od 24 kwietnia

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymała ukraińska Ukrtransnafta, a później także białoruski operator Homeltransnafta. Polski PERN, aby ochronić krajowy system przesyłowy i instalacje rafineryjne, 24 kwietnia wstrzymał odbiór zanieczyszczonej rosyjskiej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt