Logo Polskiego Radia
Print

Rząd przyjął przepisy uszczelniające VAT

IAR
Dariusz Adamski 06.06.2019 14:34
  • Rząd przyjął przepisy uszczelniające VAT. Materiał Martyny Szymczakowskiej (IAR)
Nowelizacja ustawy zakłada wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia VAT przez niektórych podatników
IAR/Łukasz Kowalski

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie. Wśród tematów, którymi zajęła się Rada Ministrów było uszczelnienie systemu VAT. Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy zakłada wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia VAT przez niektórych podatników. Chodzi o firmy sprzedające przez internet tak zwane towary wrażliwe na oszustwa, czyli na przykład kosmetyki, sprzęt elektroniczny i elektryczny, RTV i AGD. Ze zwolnienia nie będą też mogli korzystać podatnicy sprzedający części do samochodów i motocykli oraz firmy świadczące usługi ściągania długów.

Przyjęty przez rząd projekt zawiera również zmiany dotyczące zasad wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny oraz zasad korzystania z takich faktur. Doprecyzowuje też definicję paliw ciekłych. Zmiana ta ma pozwolić na dalsze uszczelnienie systemu koncesjonowania i nadzoru nad obrotem, produkcją i przywozem paliw.

Ma to ograniczyć szarą strefę na rynku paliw ciekłych.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 września 2019 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innych terminach.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt