Logo Polskiego Radia
Print

Fuzja Orlenu i Lotosu. Daniel Obajtek złoży wniosek

IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.06.2019 11:24
Daniel Obajtek zapowiedział, że PKN Orlen w najbliższym czasie chce złożyć wniosek koncentracyjny ws. fuzji z Lotosem
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneMateriały prasowe PKN ORLEN

W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" podkreślił, że wykup akcji Lotosu od Skarbu Państwa nie będzie oznaczać dla Pomorza utraty wpływów z podatków.

- Chcemy w ciągu najbliższych tygodni złożyć wniosek koncentracyjny. Kończymy fazę prenotyfikacji, musimy odpowiedzieć na wiele pytań. Robimy maksymalną liczbę analiz, żeby skrócić kolejne kroki zbliżające nas do przejęcia przez PKN Orlen pakietu większościowego akcji Grupy Lotos - wyjaśnił Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że fuzja Orlenu i Lotosu sprawi, że koncern stałby się średnim graczem na globalnym rynku, co miałoby się przyczynić do zmniejszenia znaczenia pośredników i ułatwienia w negocjowaniu cen dostaw. - Fuzja pozwoli zmniejszyć też koszty operacyjne, nie będziemy dublować pewnych procesów - a to może korzystnie wpłynąć na cenę na stacji - mówił.

Daniel Obajtek wyjaśnił też przebieg fuzji, czyli wykupu akcji Lotosu od Skarbu Państwa. - Siedziba spółki Lotos pozostanie w Gdańsku i tu na takich samych zasadach jak dzisiaj trafiać będzie część podatków CIT. Podobnie będzie z redystrybucją dochodów z PIT pracowników do lokalnego samorządu. Orlen ma bogatą historię przejęć i praktyka jest jedna - zawsze rozwijamy podmioty, w które inwestujemy pieniądze, a w konsekwencji ich wartość wzrasta. Tak było w przypadku Unipetrolu czy Możejek, które dziś przynoszą zyski. Tak było z Anwilem we Włocławku. Lotos zostaje na Wybrzeżu, zmieni się tylko właściciel. Przejmujemy Lotos, żeby inwestować i rozwijać polskie rafinerie, polski przemysł, również petrochemiczny - podkreślił Daniel Obajtek.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt