Logo Polskiego Radia
Print

Francuzi coraz chętniej inwestują w Polsce

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.06.2019 14:06
  • Dobra opinia Francuzów o Polsce. Potwierdzają ją inwestycje (Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Francuskie firmy są trzecim największym inwestorem zagranicznym w Polsce
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneenergepic.com/pexels.com

Trzy czwarte z nich pozytywnie ocenia atrakcyjność naszego kraju do lokowania tu swoich interesów - wynika z raportu KPMG w Polsce i Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, podsumowującego 25 lat polsko-francuskiego partnerstwa.

Francja jest mocno obecna w Polsce - prawie 1100 firm z kapitałem francuskim zainwestowało w naszym kraju ponad 80 miliardów zł - mówi Monika Constant, Dyrektor Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Jak dodaje, francuskie firmy zatrudniają u nas ponad 200 tysięcy osób i są obecne niemal we wszystkich dziedzinach gospodarka. Wiele z tych firm inwestuje w innowacje.

Dobre miejsce do inwestowania

Prawie 80 procent francuskich firm w Polsce ocenia, że atrakcyjność inwestycyjna naszego kraju Polski w najbliższych latach będzie podobna albo nawet wzrośnie - mówi Monika Palmowska, partner KPMG Tax w Polsce. Jak podkreśla, francuskie firmy chcą inwestować w Polsce, a obecnie ponad połowa zysków z naszego kraju francuskie przedsiębiorstwa reinwestują w Polsce.

- Francuzi widzą potencjał w Polsce i tutejszych pracownikach. Wysoko oceniają ich kwalifikacje - zaznacza Monika Palmowska.

Francja jest czwartym krajem, po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach, do którego sprzedajemy swoje produkty i usługi. Ale co ciekawe, lokujemy tam także coraz więcej inwestycji bezpośrednich.

Wartość kapitału polskich inwestycji we Francji to ponad 2 miliardy zł. Największy udział w łącznych przychodach generowanych przez polskie firmy działające we Francji miały właśnie te z sektora przemysłowego.

Znaczenie współpracy handlowej między Polską a Francją dobrze obrazuje fakt, że udział wartości eksportu do Francji stanowi już 2,5 proc. PKB Polski.

NRG PR/Jedynka/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt