Logo Polskiego Radia
Print

Białoruś czyści "Przyjaźń" i liczy straty

IAR
Dariusz Adamski 24.06.2019 16:32
  • Białoruś czyści "Przyjaźń" i liczy straty. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Całkowite oczyszczenie ropociągu "Przyjaźń" ze złej jakości rosyjskiej ropy zajmie co najmniej 8 miesięcy
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/LoggaWiggler

Gazeta branżowa należąca do białoruskiego koncernu naftowego pisze, że zanieczyszczony surowiec jest teraz odprowadzany do Rosji.

Andrej Wiariha, wicedyrektor "Homeltransnafty", operatora białoruskiego odcinaka ropociągu "Przyjaźń" powiedział gazecie "Wiestnik Biełnieftiechima", że w ciągu najbliższego roku magistrala nie będzie pracować na pełnych obrotach. Zwrócił uwagę na to, że po wykryciu w kwietniu zanieczyszczonej ropy Rosja powinna była wstrzymać pompowanie surowca, ale tego nie zrobiła.

Z kolei Swietłana Huryna, wicedyrektor koncernu naftowego "Biełnieftiechim" powiedziała na łamach tej gazety, że w związku z dostawami zanieczyszczonej ropy białoruskie rafinerie znalazły się w "skrajnie trudnej sytuacji".

Mińsk i Moskwa prowadzą negocjacje w kwestii odszkodowań. Swietłana Huryna dodała, że z powodu zmiany opodatkowania przy eksporcie ropy - tak zwanego "manewru podatkowego" Rosji - Białoruś tylko w ciągu 5 miesięcy tego roku straciła 130 milionów dolarów. Do 2024 roku straty te mogą wynieść ponad 10 miliardów dolarów.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt