Logo Polskiego Radia
Print

Białoruś i Polska wybudują nowy most w Sławatyczach

IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.06.2019 13:15
  • Na przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo w ciągu 4 lat zostanie wybudowany nowy most dla samochodów osobowych i ciężarowych. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Na przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo w ciągu 4 lat zostanie wybudowany nowy most dla ruchu aut
PR/Włodzimierz Pac

Umowę ws. budowy nowego mostu drogowego na przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo podpisali w czwartek w Mińsku minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk i białoruski minister transportu i komunikacji Alaksiej Awramienka. Oba kraje wyłożą na ten projekt po 27 mln zł.

Minister Adamczyk po podpisaniu umowy mówił: "Stary most jest w bardzo złym stanie, dlatego rządy Polski i Białorusi postanowiły wybudować nowy, bezpieczny, komfortowy most, który pozwoli przejeżdżać samochodom o pełnych obciążeniach".

Rozmowy ze stroną białoruską Adamczyk określił jako "bardzo konstruktywne".

Realizacja projektu ma potrwać do czterech lat w związku z tym, że Polska musi sporządzić raport oddziaływania na środowisko i zgodnie z dyrektywami UE uzyskać decyzję środowiskową.

Minister Awramienka dodał, że budowa może rozpocząć się już w przyszłym roku. - Podobnie jak strona polska, jesteśmy zainteresowani, by nastąpiło to jak najszybciej - powiedział.

Białoruski minister zaznaczył, że podczas czwartkowych obrad polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie transportu omawiano "wszystkie kwestie współpracy dwustronnej, rozwój infrastruktury granicznej, budowę mostów kolejowych i drogowych, modernizację obiektów infrastrukturalnych po obu stronach granicy". "Ustaliliśmy, m.in. że synchronizujemy swoje plany w zakresie remontu dróg" - powiedział Awramienka.

- Sprawy priorytetowe to rozwój infrastruktury kolejowej, modernizacja infrastruktury, zwłaszcza mostów, zarówno kolejowych, jak i drogowych. Musimy być przygotowani do tranzytu ładunków towarowych, których skala ciągle rośnie - mówił białoruski urzędnik.

Do 2025 pojedziemy A2 na Białoruś

Minister Adamczyk wskazał, że najpóźniej do 2025 r. autostrada A2 zostanie poprowadzona do granicy z Białorusią. - Druga ważna informacja jest taka, że w 2025 r. pojedziemy autostradą A2 po polskiej stronie, przejedziemy z Warszawy przez Siedlce i Białą Podlaską, wjedziemy na teren Białorusi i pojedziemy dalej do Mińska bezpieczną drogą o parametrach autostradowych - wskazał Adamczyk.

Jak wyjaśnił, środki na budowę odcinka między Białą Podlaską a przejściem granicznym w Kukurykach pod Terespolem zostaną pozyskane z następnej unijnej perspektywy budżetowej (2021-2027).

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt