Logo Polskiego Radia
Print

"Puls Biznesu": Polska skutecznie wybiela szarą strefę

IAR
Dariusz Adamski 03.07.2019 15:01
"Puls Biznesu" pisze o coraz skuteczniejszej walce Polski z szarą strefą w gospodarce
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Łukasz Kowalski

Największe sukcesy w walce z oszustami są w branży paliw płynnych, najmniejsze w odpadowej - podkreśla gazeta, powołując się na wyniku raportu Global Compact Network Poland, sieci związanej z ONZ.

Branża paliwowa - niegdyś flagowy przykład szarej strefy - została wskazana przez ekspertów raportu jako ta, w której doszło do największych zmian. Otóż "w barometrze zmian prowadzonym przez GCNP, zmiany w branży paliwowej doszły już do wskaźnika 90 proc., wobec 70 proc. w 2016 r." - przytacza gazeta.

Uszczelnienie VAT przynosi efekty

Według autorów raportu dobre efekty przyniosło wprowadzenie pakietu paliwowego, energetycznego i przewozowego oraz Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej i Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Śmieciowe problemy

Najwolniej zmiany postępują w branży gospodarki odpadami. GCNP alarmuje, że skala zmian w walce z szarą strefą sięga zaledwie 30 proc., ale organy państwa wykazują zainteresowanie. "Kilka wdrażanych oraz przygotowywanych nowelizacji może ograniczyć działalność nieuczciwych firm w branży, lecz na ich efekty będziemy musieli jeszcze poczekać" - cytuje dziennik.

"PB" przytacza, że według raportu w branży hazardowej skala zmian się nie zmienia i wynosi 40 proc.

Nieźle idzie państwu natomiast walka z szarą strefą w branży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Skalę zmian oceniono na 80 proc. wobec 50 proc. w 2016 r. Po sukcesach ze zjawiskami o największej skali (karuzele VAT) branża nadal ma wiele wyzwań, w szczególności w obszarze odpadów elektrycznych oraz e-commerce" - cytuje dziennik.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".

PolskieRadio24.pl/PAP/Puls Biznesu/md/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt