Logo Polskiego Radia
Print

"Budujemy niezależność energetyczną Polski"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.07.2019 09:03
Minister energii Krzysztof Tchórzewski uważa, że powinniśmy przyspieszyć działania związane z energetyką jądrową
Foto: Twitter Ministerstwa Energii

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział podczas jednego z paneli na konwencji programowej PiS w Katowicach, że Prawo i Sprawiedliwość od objęcia rządów buduje niezależność energetyczną Polski.

- Rząd zbudował silne fundamenty dostaw energii i surowców energetycznych - mówił minister energii. Jak dodał, celem jest teraz transformacja jak najniższym kosztem dla odbiorców.

Transformacja energetyczna to proces

Podkreślił, że fundamentem polityki energetycznej Polski jest sprawiedliwa transformacja. Ocenił, że jest to ciągły proces, który zaczął się na przełomie lat 80. i 90. i który będzie trwał dalej.

- Musimy bowiem wchodzić w coraz to nowe rozwiązania i dziedziny życia - tłumaczył. Stwierdził, że rząd przy transformacji dba przede wszystkim o obywateli, czego przejawem jest "utrzymanie cen prądu na poziomie z 2018 r.", dzięki czemu "w portfelach obywateli i przedsiębiorców zostało 8 mld zł".

Jak dodał minister, obniżenie emisji gazów cieplarnianych jest "celem szlachetnym", ale "chodzi o to, żeby to odbywało się jak najniższym kosztem odbiorców". Podkreślał, że rząd doprowadził spółki górnicze do stanu, w którym przynoszą zyski i jednocześnie uratował kilkanaście tys. miejsc pracy na Śląsku. Zaznaczył, że chce dalej rozwijać energetykę odnawialną i prosumencką.

Energetyka to wyzwanie finansowe

- W rozwoju energetyki odnawialnej i obywatelskiej w ciągu ostatniego roku wyprzedzamy inne państwa - mówił minister energii. Według niego, "powinniśmy przyspieszyć działania związane z energetyką jądrową".

- To wszystko to olbrzymie wyzwania, także finansowe. Jestem pewien, że im podołamy. (…) Lepiej oceniają nas inne państwa niż sami siebie oceniamy. Potrafimy czasem być dumni z tego, co osiągamy - powiedział szef resortu energii.

PAP/IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt