Logo Polskiego Radia
Print

Unia bankowa to cel Europy

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 22.06.2012 16:07
Na temat jej kształtu dyskutują unijni ministrowie finansów w Luksemburgu.

Unia bankowa to cel Europy, by ukrócić działania nieodpowiedzialnych bankierów i uniknąć kryzysu w przyszłości. Na temat jej kształtu dyskutują unijni ministrowie finansów w Luksemburgu, w przyszłym tygodniu zajmą się tym europejscy liderzy.
Polska na razie nie sprzeciwia się utworzeniu unii bankowej wyłącznie w strefie euro, ale dopiero jak ona powstanie podejmie ostateczną decyzję. „Będziemy musieli widzieć jakie są szczegóły, w tej chwili jest zbyt wcześnie” - mówił w Luksemburgu minister finansów Jacek Rostowski.
Kilku dyplomatów w rozmowie z Polskim Radiem podkreślało, że w naszym kraju jest wiele spółek-córek dużych banków i chodzi o zagwarantowanie interesów, by nowe zasady nie odbiły się na nich negatywnie.
Na temat unii bankowej ścierają się różne pomysły. Swoją propozycję przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. „Unia bankowa powinna gwarantować wspólny, ściślejszy nadzór, ale także tworzyć fundusz ratunkowy dla banków, oraz system gwarancji depozytów w całej strefie euro” - powiedziała szefowa MFW Cristine Lagarde.
To stanowisko, popierane przez Francję i Komisję Europejską, zostało odczytane jako wyzwanie rzucone Niemcom, które unię bankową rozumieją wyłącznie jako ściślejszy nadzór nad instytucjami finansowymi. Nie zgadzają się one między innymi na stworzenie przez banki funduszu ratunkowego, z którego wsparcie przekazywane byłoby tym w potrzebie. Ale to znowu oznaczałoby, że Berlin ponosiłby największe koszty.

IAR/PP



Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt