PiS szuka "Alternatywy"
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek
24.09.2012 16:22
W siedzibie PAN zakończyła się debata ekonomistów, zorganizowana przez Prawo i Sprawiedliwość.
W warszawskiej siedzibie Polskiej Akademii Nauk zakończyła się debata ekonomistów, zorganizowana przez PiS. Przedmiotem dyskusji był przedstawiony na początku września przez Jarosława Kaczyńskiego program gospodarczy "Alternatywa".
Zakłada on między innymi zmiany w podatkach - połączenie PiT i CIT w jednej ustawie i nową ustawę o podatku VAT. Prawo i Sprawiedliwość postuluje też uproszczenie deklaracji podatkowych, odliczanie określonych kosztów pracy od dochodu oraz wprowadzenie podatku bankowego i podatku obrotowego od hipermarketów.
W debacie wzięli udział ekonomiści, w tym byli ministrowie finansów i gospodarki. Wśród nich między innymi: Stanisław Gomułka, Robert Gwiazdowski, Ryszard Bugaj, Teresa Lubińska i Stanisław Kluza.
Spotkanie otworzył Jarosław Kaczyński, który zaznaczył, że program gospodarczy PiS zakłada troskę o ludzi słabiej sytuowanych. Wspólnota polityczna, narodowa, w której żyjemy, musi mieć także swoje aspekty ekonomiczne, opierające się o empatię - mówił prezes PiS, otwierając debatę.
Osią dyskusji uczestników debaty były propozycje PiS dotyczące uproszczenia podatków, reformy polityki prorodzinnej czy aktywizacji bezrobotnych. Nie zabrakło również wystąpień dotyczących ogólnej sytuacji gospodarczej Polski. Podawany przez statystyki wzrost gospodarczy w Polsce był przez ostatnie 20 lat generowany przez silną dewaluację złotego oraz gigantyczne zadłużenie wszystkich sektorów gospodarki - mówiła ekonomistka, profesor Grażyna Ancyparowicz. Z kolei profesor Stanisław Gomułka zaznaczył, że sprawa rosnącego długu publicznego i kosztów jego obsługi jest jednym z najistotniejszych problemów w kontekście najbliższych lat.
Odnosząc się do propozycji PiS, główny ekonomista BCC powiedział, że proponowane zmiany przyniosą stosunkowo niewielkie zyski dla budżetu państwa, wynoszące - jak mówił - 11 miliardów złotych. Wiceprezes PiS Beata Szydło przekonywała, że propozycje partii będą skuteczną alternatywą działań ministra finansów. Zauważyła, że wzrost dochodów będzie możliwy w dłuższym okresie. Podkreśliła również, że podwyższenie podatku VAT z 2010 roku nie spowodowało poprawy kondycji finansów państwa.
Uczestnicy debaty długo dyskutowali o propozycjach dotyczących uproszczenia systemu podatkowego. Propozycja PiS zakładająca wprowadzenie podatku bankowego i podatku od sprzedaży detalicznej jest próbą rozwiązania problemu unikania płacenia podatków - stwierdził profesor Andrzej Kazimierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem profesora Andrzeja Kazimierczaka, państwo powinno móc sięgać do dochodów ponadprzeciętnych. Jako przykład podał wprowadzony przez rząd Donalda Tuska podatek od kopalin.
Ekonomista Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha wezwał PiS do uproszenia propozycji systemu podatkowego. Jarosław Kaczyński mówił, że popiera tę ideę, jednak musi ona gwarantować odpowiednie wpływy do budżetu państwa. Szef Centrum im. Adama Smitha argumentował, że prosty system podatkowy opłaci się nie tylko budżetowi państwa, ale też politykom. Dwa miliony przedsiębiorców wraz ze swoimi rodzinami zagłosuje na tego polityka, który powie "tu mamy prosty system podatkowy" - zaznaczył Gwiazdowski.
Z kolei profesor Witold Modzelewski apelował do polityków o zupełnie nową ustawę w sprawie podatków. Były minister finansów podkreślił, że w celu ochrony dochodów budżetowych należy od spraw podatkowych odsunąć "ekspertów" i lobbystów.
W debacie pojawił się także pomysł likwidacji OFE. Przedstawiła go prof. Leokadia Oręziak z SGH. Jak powiedziała, prędzej dojdzie do bankructwa Polski, niż do wypłacenia emerytur z OFE.
Ostatnim blokiem tematycznym poruszonym w dyskusji była polityka demograficzna. Zdaniem posłanki PiS, profesor Józefiny Hrynkiewicz, politykę ludnościową powinno kształtować państwo. Jak zaznaczyła, zadania polityki demograficznej zostały przerzucone na samorządy, które nie dysponują odpowiednimi środkami. Zdaniem profesor Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, najbardziej efektywnym sposobem inwestowania w rodzinę jest inwestycja w przedszkola.
Debatę zakończył Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zaapelował o zakończenie - jak powiedział - siedmioletniej wojny. Kaczyński chwalił możliwość wymiany poglądów na najważniejsze gospodarcze problemy kraju. Podkreślił, że potrzebna jest budowa nowego państwa i podejmowanie często trudnych decyzji gospodarczych.
Informacyjna Agencja Radiowa/PP