Logo Polskiego Radia
Print

11 listopada - data symboliczna

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 11.11.2012 09:11
Po raz 94. obchodzimy w tym roku święto odzyskania niepodległości.

Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ odzyskiwanie niepodległości po 123 latach zaborów było procesem - zauważa profesor Zbigniew Wawer dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Na świecie 11 listopada to kapitulacja Niemiec i koniec I wojny światowej, a w Polsce Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który zostaje też dowódcą wojsk Polskich.

11 listopada ma dla Polaków wyjątkowe znaczenie, gdyż wówczas została wyzwolona Warszawa zaznacza profesor Zbigniew Wawer. Polska rodziła się z trzech zaborów. Młode państwo miało wiele problemów, pierwsza wojna światowa poczyniła wielkie spustoszenie. Wiele zakładów przemysłowych zostało ewakuowanych, nawet tory w zaborze rosyjskim były szerokie, a w innych częściach Polski wąskie, podobnie trzeba było ujednolicić wymiar sprawiedliwości - problemów było wiele mówi profesor. Polacy musieli walczyć o wolną Polskę przypomina historyk. Jego zdaniem nie wszyscy sąsiedzi chcieli zmian terytorialnych i wolnej Polski.

Powstanie wielkopolskie, walki o Śląsk Cieszyński, Górny Śląsk, Wileńszczyznę, Pomorze czy Kresy Wschodnie - to pokazuje, że niepodległość trzeba było wykuwać orężem - dodaje profesor Wawer. Architektami wolnej Polski było kilka osób, ale najważniejszy był marszałek Piłsudski. Marszałek miał charyzmę, był samoukiem wojskowym, potrafił logicznie myśleć i odpowiednio wykorzystywał swoich podwładnych, kochał ojczyznę i dla niej wszystko poświęcił.

W opinii profesora Wawra należy też pamiętać o czterech innych Polakach. Roman Dmowski - jego praca w czasie konferencji wersalskiej, obecności pokazuje, że potrafił walczyć o Polskę, Wincenty Witos - przywódca chłopski, który w najtrudniejszych czasach był premierem rządu, Wojciech Korfanty - największy patriota Śląski, a także Ignacy Paderewski - wielki pianista, który miał szerokie kontakty na świecie. Oni wspólnie działali, choć różnili się politycznie - dodaje Wawer. Po raz pierwszy świętowaliśmy odzyskaną niepodległość w 1937 roku. Święto przywrócono w 1989 roku.

IAR/KG

Related stories
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt