Logo Polskiego Radia
Print

Kardynał Józef Glemp nie żyje

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 23.01.2013 22:47
Kardynał Józef Glemp był prymasem Polski w latach 1981-2009.
Kardynał Józef GlempKardynał Józef Glempfoto: wikipedia.org

Pełnił też funkcję metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski. Wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest przede wszystkim strażnikiem sprawiedliwości i miłości i że w swej biskupiej posłudze stara się promować zasady Soboru Watykańskiego II.

Arcybiskup Józef Glemp otrzymał godność kardynalską w 1983 roku. Był już wtedy od blisko dwóch lat Prymasem Polski. Został nim mianowany 7 lipca 1981 roku, po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Kierował Kościołem w Polsce w trudnym okresie stanu wojennego, ogłoszonego przez władze komunistyczne. W pierwszych kazaniach, wygłoszonych 13 grudnia 1981 roku apelował "o spokój, o zaniechanie gwałtów, o zażegnanie bratobójczych walk". Podkreślał jednocześnie, że "władza w stanie wojennym nie jest władzą dialogu".

Szczególna rola przypadła mu także w 1989 roku, gdy w Polsce nastąpiły przemiany społeczne i ustrojowe i potem gdy nasz kraj został członkiem Unii Europejskiej.

W 2009 roku skończył 80 lat i zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończył28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Jego następcą został arcybiskup Henryk Muszyński. Tytuł Prymasa powrócił do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany, natomiast kardynałowi Glempowi przysługiwał dożywotni tytuł prymasa seniora.

Kardynał Glemp był duchowym opiekunem polskiej emigracji. Należał do watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, był członkiem Papieskiej Rady do spraw Kultury, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a także - honorowym członkiem Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej. W dorobku miał liczne publikacje książkowe i prasowe.
W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. Studiował polonistykę w Warszawie i Toruniu, jednak przerwał studia, by wstąpić do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. W 1956 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Początkowo pracował w Mogilnie, a potem jako kapelan Sióstr Dominikanek prowadzących zakład dla nieuleczalnie chorych dzieci w Mielżynie.
Ukończył studia prawnicze w Rzymie, uzyskując doktorat obojga praw na Uniwersytecie Laterańskim. Odbył również trzyletnie studium rotalne i otrzymał tytuł adwokata Roty Rzymskiej.

Po powrocie do kraju został powołany do Sekretariutu Prymasa Polski w Warszawie. Od tej pory pełnił różne funkcje zlecane przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i stał się jednym z jego bliższych współpracowników. Wielokrotnie towarzyszył mu podczas uroczystości kościelnych. Brał także udział w audiencji Prymasa u papieża Pawła VI oraz w rozmowach z przedstawicielami rządu PRL.
W 1979 roku papież Jan Paweł II mianował Józefa Glempa biskupem warmińskim z siedzibą w Olsztynie. Sakrę biskupią przyjął w Gnieźnie z rąk Prymasa Tysiąclecia. Jego dewizą biskupią była sentencja: "Przez sprawiedliwość ku miłości".

Biskup Glemp został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim 7 lipca 1981 roku. Podczas uroczystego ingresu do Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie powiedział: "przychodzę w duchu wielkiego kardynała Wyszyńskiego. Trudno mi nazwać się jego następcą, bo był mi bliski, był dla mnie ojcem, uczyłem się od niego wielu rzeczy".
Kardynał Glemp został uhonorowany licznymi wyróżnieniami. Przyznano mu między innymi odznaczenie Stowarzyszenia Misja Pojednania "Missio Reconciliationis" i odznaczenie kościelne Order Ecce Homo.
W 2009 roku wystąpił w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas", w którym zagrał samego siebie.

IAR/KG

Related stories
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt