Logo Polskiego Radia
Print

Biskupi o reagowaniu na pedofilię

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 09.10.2013 15:32
Episkopat doprecyzował zasady postępowania w przypadku pedofilii duchownych.

Episkopat przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych - poinformował w środę sekretarz generalny episkopatu bp Wojciech Polak.

Jak mówił bp Polak pierwszy aneks dotyczy pomocy ofiarom pedofilii, drugi procedury postępowania w kontekście prawa kanonicznego i karnego, trzeci - formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa. Teraz aneksy zostaną przesłane do zatwierdzenia w Stolicy Apostolskiej. "Istotą naszego działania jest ta świadomość: zero tolerancji dla pedofilii i pomoc ofiarom" - zapewnił bp Polak.

Sekretarz episkopatu poinformował także, że biskupi przyjęli w środę odrębny dokument o zasadach prewencji wobec przypadków pedofilii, jakie mogą się zdarzyć w Kościele. Jak mówił bp Polak w dokumencie określono zadania, jakie ma podejmować koordynator episkopatu ds. dzieci i młodzieży, którym jest jezuita o. Adam Żak. Również ten dokument zostanie przesłany do Stolicy Apostolskiej.

"Problem pedofilii trzeba bardzo jasno i zdecydowanie napiętnować" - powiedział bp Polak. Dodał, że w dokumencie znalazło się zdanie, mówiące o tym, że Episkopat przeprasza za duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. "Robimy wszystko, aby takie sytuacje się nie powtórzyły. Dzieciom i młodzieży będziemy nieść pomoc duszpasterską i terapeutyczną" - podkreślił sekretarz episkopatu.

PAP/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt