Logo Polskiego Radia
Print

Arcybiskup Gądecki na czele polskiego Kościoła

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.03.2014 23:01
Biskupi wybrali w arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na przewodniczącego Episkopatu Polski.
Metropolita poznański, abp. Stanisław Gądecki, nowy przewodniczący KEP, foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Przez pięć lat będzie kierował polskim Kościołem. Wśród swoich priorytetów wymienia rodzinę i ubogich.

Wybrany w środę nowy przewodniczący Episkopatu Polski bierze wzór z papieża Franciszka. Arcybiskup Stanisław Gądecki zapowiada, że wśród jego priorytetów będą ubodzy i rodziny.

Zamierza także zwrócić szczególną uwagę na młodzież. „To są sprawy, od których zależy przyszłość Kościoła w Polsce”- mówi. Arcybiskup Stanisław Gądecki ma 65 lat, jest metropolitą poznańskim. Praca w Episkopacie Polski nie jest dla niego niczym nowym. Przez ostatnie dziesięć lat był zastępcą przewodniczącego. To było takie „nasze małe konklawe”- mówił po wyborze rzecznik prasowy Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch. Tak jak przy wyborze papieża, także tu, kandydat musi potwierdzić, że się zgadza.

Rzecznik zwrócił uwagę, że nowego przewodniczącego wybrano w drugim z trzech możliwych w tym wypadku głosowań. Na pokonanych pozycjach arcybiskup Gądecki, postrzegany, jako człowiek centrum, pozostawił, nazywanego liberalnym kardynała Kazimierza Nycza i prawicowego arcybiskupa Wacława Depo. W czwartek biskupi wybiorą jego zastępcę.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt