Logo Polskiego Radia
Print

Premier zakończył wizytę we Włoszech

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 19.05.2014 20:56
Hołd złożony zdobywcom Monte Cassino, audiencja u papieża Franciszka i spotkanie z premierem Włoch.
Premier Tusk na audiencji u papieża Franciszka, foto: PAP/Radek Pietruszka

To najważniejsze punkty zakończonej dziś trzydniowej wizyty premiera Donalda Tuska we Włoszech.

Papież Franciszek i szef polskiego rządu rozmawiali o sytuacji Kościoła powszechnego i polskiego oraz o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży. Donald Tusk mówił, że przyjechał do Watykanu z przesłaniem od polskiej młodzieży. "Młodzi Polacy, którzy szukają w Kościele czegoś więcej niż instytucji, szukają prawdziwego ducha, szukają dobroci i nadziei, patrzą dzisiaj na papieża Franciszka z wyjątkową nadzieją. I chyba tymi prawdziwymi słowami sprawiłem wyjątkową radość Ojcu Świętemu" - powiedział premier po spotkaniu. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w 2016 roku.

Z kolei głównymi tematami popołudniowej rozmowy Donalda Tuska z premierem Włoch Matteo Renzim były problemy unijne w perspektywie bliskich wyborów do Parlamentu Europejskiego, sytuacja na Ukrainie i w Libii oraz bezpieczeństwo energetyczne na naszym kontynencie.

Matteo Renzi postawił nasz kraj za wzór blisko stuprocentowego wykorzystania unijnych funduszy, z czym Włosi mają wciąż duże kłopoty. Premier Włoch wyraził nadzieję, że Polska będzie mu pomagać w czasie zbliżającej się prezydencji w UE i otrzymał zapewnienie Donalda Tuska, że tak się stanie. Mówiąc o kryzysie ukraińskim premier powiedział, że kiedy mówimy o europejskiej solidarności i europejskiej jedności, to musi oznaczać wspólne działania i wspólne stanowisko wszędzie tam, gdzie Europa ma poczucie misji czy wspólne interesy. Ukraina - podkreślił - nie jest problemem wschodniej Europy, Libia nie jest problemem Europy południowej. Każdy z tych kryzysów wymaga solidarności całej UE. Donald Tusk podkreślił, że "jeśli dzisiaj Polska angażuje się w rozwiązanie problemu kryzysu ukraińskiego, to także robi to w poczuciu europejskiej współodpowiedzialności.

Matteo Renzi i Donald Tusk wyrazili nadzieję, że w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężą siły, którym zależy na dalszej integracji naszego kontynentu, a nie jego regresie.

Wczoraj premier wziął udział w uroczystościach 70. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Na Polskim Cmentarzu Wojennym wraz z weteranami walk i harcerzami oddał hołd żołnierzom 2 Korpusu Polskiego, którzy polegli zdobywając wzgórze i Opactwo Benedyktynów.

Po uroczystościach rocznicowych Donald Tusk wraz z małżonką Małgorzatą, złożył w bazylice watykańskiej kwiaty przy grobie Jana Pawła II. 18 maja przypadała 94. rocznica urodzin papieża Polaka.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt