Logo Polskiego Radia
Print

Papież zaprosił Peresa i Abbasa

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 25.05.2014 16:33
Papież Franciszek zaprosił przywódców Izraela i Autonomii Palestyńskiej do Watykanu.
Papież Franciszek i przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, foto: PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI POOL

Papież chciałby wraz z Szimonem Peresem i Mahmudem Abbasem modlić się w Watykanie o pokój na Bliskim Wschodzie. Potwierdził to rzecznik Stolicy Apostolskiej, ksiądz Federico Lombardi.

Wcześniej, w czasie wizyty w Betlejem Franciszek wykonał niespodziewany gest. Po drodze na plac Żłóbka zatrzymał się przy murze, oddzielającym Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Franciszek wysiadł z samochodu i przez kilka minut modlił się i oglądał mur, co wywołało aplauz Palestyńczyków. Uważają oni bowiem konstrukcję za symbol okupacji i apartheidu. Izrael twierdzi, że postawił mur ze względów bezpieczeństwa.

Z kolei w czasie spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem papież w mocnych słowach zaapelował do Izraela i Palestyńczyków o zakończenie bliskowschodniego konfliktu. „Nadszedł czas, aby położyć kres tej sytuacji stającej się coraz bardziej nie do przyjęcia, i to dla dobra wszystkich. Dlatego też należy podwoić wysiłki i inicjatywy mające na celu stworzenie warunków dla trwałego pokoju opartego na sprawiedliwości i uznaniu praw każdego i wzajemnym bezpieczeństwie” - mówił.

Wizyta papieża Franciszka w Betlejem jest dla Palestyńczyków okazją do przypomnienia światu o nierozwiązanym konflikcie z Izraelem.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt