Szczyt Grupy Wyszehradzkiej
PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska
05.05.2012 11:51
Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w sobotę rano wizytę na Słowacji.
Para prezydencka przed wylotem na Słowacjęfoto: Łukasz Kaminski/prezydent.pl
W miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Sztrbske pleso) Komorowski uczestniczyć będzie wraz z prezydentami: Czech - Vaclavem Klausem i Słowacji - Ivanem Gaszparoviczem - w spotkaniu szefów państw Grupy Wyszehradzkiej.
W dwudniowym szczycie nie weźmie udziału nowo wybrany prezydent Węgier Janos Ader. Węgierskie MSZ w oficjalnym oświadczeniu zapewniło, że "stosunki w ramach Grupy Wyszehradzkiej uważa za bardzo ważne". Wskazano jednak, że Ader obejmie urząd dopiero 10 maja, zatem nie może reprezentować swojego kraju na spotkaniu w prezydentów na Słowacji. Na szczyt pojedzie węgierski ambasador w Bratysławie Csaba Balogh.
Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski poinformował PAP, że spotkania przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej będzie poświęcone m.in. koordynacji stanowisk, które zostaną zaprezentowane podczas majowego szczytu NATO w Chicago w USA. Jak dodał, chodzi o wzmocnienie głosu Grupy w sprawach ważnych dla bezpieczeństwa i rozwoju regionu.
Według Sokołowskiego rozmowy prezydentów będą też dotyczyć postępów w realizacji projektu obrony przeciwrakietowej i zasad utrzymania otwartości Sojuszu oraz rosyjskiej reakcji na plany NATO budowy tarczy antyrakietowej.
Bronisław Komorowski przedstawi też wstępne założenia dotyczące programu polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpoczyna się 1 lipca.
Wśród tematów słowackiego szczytu będą też relacje Ukraina-UE w kontekście sytuacji wewnętrznej na Ukrainie oraz relacje Rosja-UE; prezydenci Polski, Czech i Słowacji omówią też kwestie współpracy regionalnej, bezpieczeństwa energetycznego, w tym transgraniczne połączenia systemów przesyłu gazu ziemnego oraz współpracę infrastrukturalną.
Według kancelarii prezydenta Słowacji, przywódcy krajów Grupy Wyszehradzkiej będą rozmawiać o wzmocnieniu tożsamości regionalnej obszaru wyszehradzkiego za pośrednictwem rozwoju współpracy w turystyce i prezentacji regionu na zewnątrz; wymienią też informacje na temat stanowisk narodowych przed zbliżającym się szczytem NATO w Chicago oraz zajmą się polityką UE wobec wschodnich sąsiadów.
Spotkanie rozpocznie się w sobotę przed południem od ceremonii oficjalnego powitania głów państw na placu przed Grand Hotelem Kempinski, gdzie będą toczyć się obrady szczytu. Konferencja prasowa prezydentów podsumowująca debatę planowana jest na niedzielne południe.
PAP/kg