Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.02.2018 10:35
  • Litwa: wystawa i prezentacje poświęcone Rotmistrzowi Pileckiemu. Relacja Kamila Zalewskiego
  • Wileńska wystawa o Witoldzie Pileckim - rozmowa Kamila Zalewskiego z Małgorzatą Kupiszewską
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie otwarto wystawę kilkudziesięciu plakatów "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"
W Wilnie otwarto wystawę "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"W Wilnie otwarto wystawę "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"twitter/@PLinLithuania

Odbyła się też prezentacja książki "Raport Witolda", relacji rotmistrza Pileckiego z działalności konspiracyjnej w niemieckim obozie Auschwitz.

- Przyjechałam tu, by uświadomić, że Pilecki był związany z tą ziemią - powiedziała podczas poniedziałkowego spotkania w Wilnie Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektów o rotmistrzu Pileckim.

Kupiszewska przypomniała, że Witold Pilecki przez 16 lat mieszkał w Wilnie. - Być może nikt dotychczas nie zdawał sobie sprawy, że rotmistrz Pilecki tu dojrzewał, kształcił się - wskazała Kupiszewska zaznaczając, że wileńska wystawa o rotmistrzu i prezentacja jego relacji z obozu śmierci są „powrotem Witolda do Wilna”. - Chciałabym, by tu go poznawano i propagowano - powiedziała.

Prezentowane w Wilnie plakaty są pracami zgłoszonymi na międzynarodowy konkurs, zorganizowany w 2016 roku w ramach projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" pod honorowym patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Jak poinformowała Małgorzata Kupiszewska, konkursowe plakaty już były prezentowane w Londynie, Rzymie, Parlamencie Europejskim.

We wtorek Małgorzata Kupiszewska postać rotmistrza Pileckiego przybliży młodzieży polskiej z rejonu solecznickiego. Spotkanie i prezentacja książki „Raport Witolda” odbędzie się w Ejszyszkach.

Witold Pilecki (1901-1948), rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, współwięźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz. Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony w 1948 roku.

W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.

Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu Ambasady RP w Wilnie, Instytutu Polskiego w Wilnie oraz Fundacji "Gdzie".

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym książki "Raport Witolda".

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt