Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 19.04.2019 12:55
  • Magazyn Mija Tydzień 19.04.2019r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: szczyt V4 i Francji w Bratysławie, promocja Polski w USA i pożar katedry Notre Dame
Szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian i szef MSZ Słowacji Miroslav Lajcak Foto: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

RÓŻNE WIZJE UNII EUROPEJSKIEJ V4 I FRANCJI

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że podczas spotkania szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i Francji w Bratysławie, politycy wymienili się opiniami na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Pomiędzy Francją i krajami Grupy Wyszehradzkiej były różnice dotyczące wizji przyszłości Unii - podkreślił Jacek Czaputowicz: "Dla nas istotna jest konkurencyjność, wzrost gospodarczy i wnoszenie wkładu we wzrost znaczenia Unii Europejskiej na świecie. Natomiast Jean Yves /Le Drian/ przestawił obraz Francji, skupiający się na ochronie obywateli. "

Jacek Czaputowicz powiedział, że V4 ma wizję konkurencyjnej Europy, a Francja - protekcjonistycznej. Szef polskiego MSZ podkreślił, że problemy poruszone podczas spotkania wymagają jeszcze przedyskutowania.

Podczas szczytu poruszono również tematykę sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz stosunków transatlantyckich.

WIZYTA PREMIERA W USA

Premier Mateusz Morawiecki bronił w Nowym Jorku reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sprawa była jednym z głównych tematów dyskusji z udziałem szefa polskiego rządu na Uniwersytecie Nowojorskim. Spotkanie było jednym z ostatnich punktów wizyty premiera w Stanach Zjednoczonych.

Na spotkanie z premierem Morawieckim w renomowanej szkole prawa na Uniwersytecie Nowojorskim przyszło kilkaset osób, głównie przedstawiciele nowojorskiej Polonii. Rozmowa była zatytułowana “15 lat Polski w Unii Europejskiej”, ale większość pytań prowadzącego, renomowanego profesora prawa z Uniwersytetu Nowojorskiego Josepha Weilera dotyczyła reformy wymiaru sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd wprowadził reformę, by oczyścić sądownictwo z korupcji, pozostałości komunizmu i przywrócić kontrolę społeczną nad środowiskiem. Argumentował, że Bruksela sprzeciwia się zmianom, bo nie rozumie ich istoty. Według polskiego premiera, Warszawa ma w tej sprawie mocne poparcie krajów regionu: "Spośród 28 krajów Unii, około 14-15 jest po naszej stronie. To są w większości kraje Europy Środkowej. Kraje postkomunistyczne idą podobną ścieżką i rozumieją się nawzajem, podczas, gdy państwa Europy Zachodniej tego nie rozumieją."

Profesor Joseph Weiler argumentował z kolei, że takich reform nie można wprowadzać, łamiąc przy tym konstytucję i zasady prawa obowiązujące w Unii: "To przykre, że te środki, które stoją w sprzeczności z powszechnym zrozumieniem rządów prawa i niezależności sędziów, będą podjęte w Polsce, a to rujnuje relacje Polski z Unią Europejską."

Profesor Weiler i premier Morawiecki rozmawiali także o ustawie o IPN. Szef rządu przekonywał, że w Polsce nie ma nastrojów antysemickich, a relacje z Polski z Izraelem są bardzo dobre. Na pytanie o budzącą kontrowersję ustawę premier odpowiedział, że nie żałuje jej wprowadzenia.

Premier zwrócił uwagę, że Polska wycofała się z kontrowersyjnych przepisów dopiero po przyjęciu wspólnej deklaracji z premierem Izraela.

Mateusz Morawiecki wziął też udział w nowojorskiej premierze filmu dokumentalnego “Poland: The Royal Tour”. Jest to część serii dokumentów produkowanych przez amerykańską telewizję publiczną PBS i opisujących różne kraje oczami ich przywódców. Przewodnikiem po Polsce jest właśnie Mateusz Morawiecki

DYSKUSJE DOTYCZĄCE ODBUDOWY NOTRE DAME

We Francji rozgorzały dyskusje na temat sposobu odbudowania Notre Dame. Katedra została poważnie uszkodzona w czasie pożaru jaki wybuchł w poniedziałek wieczorem.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski powiedział, że Notre Dame to ikoniczny obiekt nie tylko dla Paryża, ale i dla całej Europy. Bartosz Skaldawski podkreślił, że rekonstrukcja Notre Dame to spore wyzwanie dla konserwatorów i historyków sztuki:

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się z apelem do wszystkich Polaków o pomoc materialną w odbudowie katedry. Apel wsparło Polskie Radio. Pomoc można przekazywać za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez wpłaty na konto Caritas Polska. Szczegółowe informacje na temat akcji znajdują się na stronie internetowej notredame.polskieradio24.pl.

Na magazyn Mija Tydzien zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt