Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 08.07.2019 10:36
  • Magazyn Mija Tydzień 06.07.2019r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: decyzje dotyczące obsadzenia unijnych stanowisk, szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu i 450. rocznica Unii Lubelskiej
Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

NAJWAŻNIEJSZE STANOWISKA WE WSPÓLNOCIE OBSADZONE

Przywódcy unijnych krajów uzgodnili obsadę najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Decyzję podjęli na szczycie w Brukseli. Niemka Ursula von der Leyen ma być nową przewodniczącą Komisji Europejskiej i zastąpić Jean-Claude’a Junckera. Belg Charles Michel zastąpi Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, natomiast Hiszpan Josep Borrell będzie nowym szefem unijnej dyplomacji. Nominowaną przez unijnych przywódców Urusulę von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że osiągnięte zostały cele, z którymi polska delegacja leciała na szczyt dotyczący obsady najważniejszych stanowisk. Podkreślił, że Polska stanowczo sprzeciwiała się kandydatom, którzy dzielą i którzy obrażają partnerów. Dlatego Warszawa nie chciała się zgodzić na Fransa Timmermansa jako szefa Komisji Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki powiedział takżę, że zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej było możliwe dzięki koalicji, którą udało się Polsce zbudować na zakończonym szczycie w Brukseli.

W tym tygodniu wybrano także nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, którym został łoski socjalista David Sassoli. wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskał w drugim głosowaniu. Zastąpi na tym stanowisko swojego krajana, Antonio Tajaniego. Po ogłoszeniu wyników głosowania David Sassoli mówił o potrzebie demokratyzacji Unii i walce o równość w krajach unijnych. W jego opinii Europa musi być gotowa na zmierzenie się z takimi wyzwaniami, jak rewolucja cyfrowa i globalne ocieplenie. Polityk zachęcał też do reformowania Unii i wsłuchanie się w głos tych, którzy wspólnotę krytykują.

Część europosłów do nowego kandydata podchodziła sceptycznie, według nich wybór włoskiego socjalisty zaburza równowagę polityczną i regionalną w strukturach unijnych, ponieważ żadne ważne stanowisko nie przypadnie przedstawicielom krajów nowej unii. Nieoficjalnie wiadomo, że zgodnie z porozumieniem z Brukseli, David Sassoli ma pełnić funkcję przewodniczącego przez dwa i pół roku. Później, na drugą połowię kadencji, ma go zastąpić chadek, Manfred Weber.

SZCZYT BAŁKANÓW ZACHODNICH W POZNANIU

W Poznaniu odbył się trzydniowy szczyt Bałkanów Zachodnich. W jego ramach obradowało 14 premierów z krajów Unii Europejskiej oraz z Bałkanów, w tym polski premier Mateusz Morawiecki, niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Francji - Theresa May i Eduard Philippe. W trakcie szczytu miały też miejsce spotkania w randze ministrów. Politycy dyskutowali o integracji krajów Bałkanów Zachodnich ze Wspólnotą oraz o rozwoju gospodarczym tego regionu.

Polska opowiada się za rozszerzaniem Unii Europejskiej. Mówił o tym prezydent Andrzej Duda. Dodał, że "bez pełnej integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europa nie zacznie oddychać pełną piersią". Prezydent przywołał słowa Jana Pawła II, który mówił, że pragnie, by "Europa suwerenna i wyposażone w wolne instytucje rozszerzyła się kiedyś aż do granic, jakie wyznacza jej geografia, a jeszcze bardziej historia".

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał konieczność zaplanowania drogi integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Otwierając ostatni dzień szczytu, polski premier powiedział, że dobrobyt obywateli Europy zależy od wzrostu gospodarczego.

Szczyt Bałkanów Zachodnich odbył się w ramach procesu berlińskiego. To inicjatywa wspierająca integrację europejską krajów Bałkanów Zachodnich aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej. Wsparcie otrzymują Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna oraz Serbia. W najbliższych miesiącach nie ma szans na rozszerzenie Unii Europejskiej, dlatego kraje członkowskie wspólnoty oferują wsparcie gospodarcze i technologiczne krajom południa.

450. ROCZNICA ZAWARCIA UNII LUBELSKIEJ

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że istotą dziedzictwa Unii Lubelskiej jest wolność. Wystąpienie Stanisława Karczewskiego otworzyło międzynarodową debatę, która była jednym z głównych punktów obchodów 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Tematem debaty w lubelskim Centrum Spotkania Kultur było dziedzictwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stanisław Karczewski powiedział, że Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem w którym - w postaci szlachty - kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Dodał, że dzięki temu ta część Europy, wyróżniała się na tle innych państw kontynentu.

Marek Kuchciński powiedział w Lublinie, że państwa, które współtworzyły Unię Lubelską wciąż mają wspólne cele. Marszałek Sejmu zaznaczył, że współczesne państwa dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów powinny współpracować w sprawie ochrony wspólnych wartości.

W obchodach 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej wzieli udział przedstawiciele władz Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Węgier, Mołdawii oraz Gruzji. Oficjalne uroczystości zakończył koncert z udziałem muzyków pochodzących z państw wchodzących w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

450 lat temu w Lublinie zawarto unię między Wielkim Księstwem Litewskim oraz Królestwem Polskim. Powstała w jej wyniku Rzeczpospolita Obojga Narodów była jednym z najważniejszych i największych państw ówczesnej Europy. I Rzeczpospolita przetrwała do 1795 roku.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt