Logo Polskiego Radia
Print

5. rocznica niepodległości Kosowa

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 19.02.2013 14:49
  • Rozmowa z Wojciechem Stanisławskim z portalu "Nowe Bałkany"
Jak radzi sobie najmłodsze państwo w Europie?
Parada z okazji 5. rocznicy niepodległości KosowaParada z okazji 5. rocznicy niepodległości Kosowafot. PAP/EPA/Valdrin Xhemaj

5 lat od ogłoszenia niepodległości, ale wciąż wiele nierozwiązanych problemów. Kosowscy Albańczycy świętowali w niedzielę rocznicę formalnego odłączenia się od Serbii.
"Nasza niepodległość jest nieodwracalna i nie można jej zaprzeczyć" - mówiła prezydent Atifete Jahjaga w telewizyjnym wystąpieniu. Ulicami stolicy kraju Prisztiny przeszła parada szkolonych przez NATO sił bezpieczeństwa Kosowa. Oglądało ją tysiące osób. Całe miasto zostało udekorowane flagami Kosowa, a także flagami Stanów Zjednoczonych, które wspierały niepodległościowe dążenia mieszkających tam Albańczyków.
Od kilkunastu miesięcy w stosunkach z Serbią panuje odwilż, która doprowadziła do pierwszego w historii spotkania prezydentów obu krajów. W rejonach Kosowa zamieszkanych przez Serbów, w szczególności w Mitrovicy, sytuacja jednak pozostaje wciąż bardzo napięta. Premier Kosowa Hashim Thaci ma nadzieję, że prowadzone pod patronatem Unii Europejskiej rozmowy z Belgradem, który wciąż uważa Kosowo za swoją prowincję, doprowadzą do szybkiego uznania przez Serbię kosowskiej niepodległości.
Kosowo boryka się także z wieloma problemami gospodarczymi. To jeden z najbiedniejszych w Europie krajów, w którym jedna trzecia z blisko dwumilionowej populacji, żyje za mniej niż dolara dziennie. Jest wysokie bezrobocie, problemem jest również zorganizowana przestępczość.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt