Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent z wizytą w Kosowie

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 02.04.2012 13:26
Bronisław Komorowski rozmawiał na temat aktualnej sytuacji w tym kraju z dowódcami misji EULEX i KFOR.
Bronisław KomorowskiBronisław Komorowskifot. Jacek Turczyk/flickr.com/CC

Prezydent odwiedzi polskich żołnierzy i policjantów w Kosowie. Bronisław Komorowski przed południem przyleci do Prisziny, gdzie będzie rozmawiał na temat aktualnej sytuacji w Kosowie z dowódcami misji EULEX i KFOR.
Prezydent chce osobiście dowiedzieć się, jak w Kosowie radzą sobie policjanci i żołnierze. Ci drudzy wystawiają już 25. zmianę kontyngentu. 223 żołnierzy zajmuje się między innymi wspieraniem lokalnych władz w budowaniu struktur administracyjnych, granicznych i celnych.

Podobne działania w ramach unijnej misji EULEX wykonują również policjanci. Obecnie w Kosowie służy 115 funkcjonariuszy, tworząc jednostkę specjalną policji. Polacy stanowią w tej chwili najliczniejszy kontyngent policyjny. Oprócz funkcjonariuszy są też doradcy, pracownicy ministerstwa finansów oraz Straży Granicznej.
Misja EULEX monitoruje rozpoczęty 4 marca 2010 roku proces przekazywania przez KFOR Kosowskiej Policji odpowiedzialności za bezpieczeństwo miejsc o specjalnym statusie. Celem misji jest budowa lokalnych struktur administracyjnych, w tym wymiaru sprawiedliwości, policji, służby granicznej i celnej. EULEX, który wykonuje podobne zadania do natowskiej operacji KFOR, posiada uprawnienia do walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną oraz do ścigania przestępców wojennych. 8 czerwca 2010 roku mandat misji został przedłużony przez Radę UE do czerwca 2012 roku.
Przy okazji wizyty w Kosowie prezydent Bronisław Komorowski będzie też uczestniczył w spotkaniu wielkanocnym z polskimi żołnierzami i policjantami. Będzie świąteczny poczęstunek, wspólne zdjęcie i rozmowy o Polsce.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt