Logo Polskiego Radia
Print

UE: oficjalna inauguracja greckiego przewodnictwa

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 08.01.2014 17:14
  • Oficjalna inauguracja greckiego przewodnictwa
W stolicy Grecji odbyła się oficjalna ceremonia przejęcia przez ten kraj prezydencji w Unii Europejskiej.
Wikipedia/Wladyslaw Sojka

Grecja będzie przewodniczyła Wspólnocie już po raz 5. Jednak ta prezydencja będzie się prawdopodobnie znacznie różniła od poprzednich, bo kraj jest nadal w kryzysie. Greccy politycy spróbują przekonać Unię, że prezydencja nie musi być kosztowna. Prezydencja Grecji zakończy się w czerwcu. Wtedy Grecy oddadzą stery Unii Europejskiej w ręce Włochów.

Kraj ten będzie kierować pracami Wspólnoty do końca czerwca. Bruksela z rezerwą podchodzi do prezydencji kraju, który jest pogrążony w kryzysie. Niektórzy pocieszają się myślą, że nie potrwa ona pełne pół roku.

To będzie najtańsze przewodnictwo w Unii ostatnich lat, Ateny zamierzają na nie wydać 50 milionów euro, prawie dwukrotnie mniej niż Polska i niemal czterokrotnie mniej niż Francja. Grecy nie zamierzają też zwiększać obsady swojego przedstawicielstwa w Brukseli. Mimo to premier Antonis Samaras zapewnia, że to będzie prezydencja możliwości a nie kryzysowa i dodaje - "Greckie przewodnictwo będzie udane”.

Komisja Europejska oficjalnie życzy Atenom powodzenia. „Zapewniłem o naszym wsparciu przez 6 miesięcy” - powiedział szef Komisji Jose Barroso. Ale w nieoficjalnych rozmowach można usłyszeć obawy czy Grecja sobie poradzi. „To kraj, w którym administracja jest niewydolna. Na szczęście Unia Europejska od marca wyciszy się, więc nie będzie wiele rzeczy do zrobienia” - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem brukselski korespondent tygodnika „The Economist” Anton La Guardia.

Pod koniec maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a to oznacza, że wszelkie prace skończą się w marcu, najpóźniej w kwietniu. Do tego czasu Grecy powinni doprowadzić do porozumienia w sprawie kluczowej - drugiego etapu unii bankowej, czyli systemu ratowania i uporządkowanej likwidacji banków w Europie.

Z Agatą Gostyńską, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawia Katarzyna Ingram.

iar/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt