Logo Polskiego Radia
Print

Senat USA o wzmocnieniu Polski: ma kluczowe znacznie

IAR
Dariusz Adamski 20.06.2019 16:20
  • Senat USA o wzmocnieniu militarnym Polski. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu opublikowała własną wersję budżetu obronnego USA na rok 2020
Amerykański czołg podstawowy M1A2 Abrams podczas rozładunkuAmerykański czołg podstawowy M1A2 Abrams podczas rozładunkuStaff Sgt. Grady Jones, 3rd ABCT Public Affairs, 4th Inf. Div./flickr/The U.S. Army/CC BY 2.0

Dokument mówi o strategicznym znaczeniu Polski w powstrzymywaniu potencjalnej rosyjskiej agresji i konieczności zwiększenia „ciągłej” obecności wojskowej USA w Polsce. Senatorowie wnioskują o przedłużenie rotacyjnej obecności wojsk USA w Europie wschodniej.

Komisja Sił Zbrojnych Senatu podkreśla, że strategiczna rywalizacja z Rosją należy do podstawowych priorytetów Pentagonu określonych w Narodowej Strategii Obronnej. Senatorowie oceniają, że mimo znaczącego postępu osiągniętego poprzez rotacyjną obecność wojsk amerykańskich w Europie wschodniej, obecne rozmieszczenie sił zbrojnych USA nie jest adekwatne do zagrożenia ze strony Rosji. „Wobec geostrategicznej lokalizacji i zdolności polskich sił zbrojnych, Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu i pokonaniu rosyjskiej agresji przeciwko sojusznikom z NATO w Europie środkowej i wschodniej” - napisano w dokumencie. Komisja rekomenduje zwiększenie „nieustającej” (persistent) obecności wojsk amerykańskich w Polsce, w tym oddziałów wsparcia bojowego, a także elementów dowództwa operacyjnego. O takich jednostkach mówi między innymi porozumienie podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce o tysiąc żołnierzy.

Senacki budżet przewiduje przedłużenie ćwiczeń sił wielonarodowych w Europie wschodniej do końca 2022 roku. Zobowiązuje też sekretarza obrony do przedstawienia planu dalszych działań USA w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania na co najmniej 4 lata.

W projekcie budżetu na rok 2020 prezydent Donald Trump wnioskował o 5 miliardów 900 milionów dolarów na działania w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, czyli o 600 milionów mniej niż w roku 2019. Z opublikowanej wersji budżetu nie wynika, jaką sumę na ten cel rekomenduje Komisja Sił Zbrojnych Senatu, która ma kluczowy głos w sprawach wydatków obronnych USA.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt