Logo Polskiego Radia
Print

"Polskie Powroty" - polscy naukowcy wracają do kraju

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.11.2018 14:43
  • Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówi, że stworzenie polskim badaczom dobrych warunków do powrotu do kraju to wyzwanie nie tylko dla nauki, ale i dla państwa (IAR)
22 naukowców wróci do kraju w ramach "Polskich Powrotów” - programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P), wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński (C) i naukowiec powracający z YALE – dr. hab. Łukasz Bratasz (C) podczas ogłoszenia wyników konkursu programu NAWA - Polskie Powroty w KPRM w Warszawie. 
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P), wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński (C) i naukowiec powracający z YALE – dr. hab. Łukasz Bratasz (C) podczas ogłoszenia wyników konkursu programu NAWA - Polskie Powroty w KPRM w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szesnastu z nich to przedstawiciele nauk przyrodniczych. Wśród wracających są także inżynierowie, psycholog i doktor nauk medycznych. Naukowcy dostaną dofinansowanie na swoje badania i stworzenie zespołu badawczego.

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówi, że stworzenie polskim badaczom dobrych warunków do powrotu do kraju to wyzwanie nie tylko dla nauki, ale i dla państwa. - Musimy stworzyć warunki, żeby jak najwięcej naukowców, którzy rozjechali się po najlepszych uniwersytetach całego świata, chciało wrócić do Polski, żeby tutaj mieli odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie oraz mieli warunki do tego, żeby kształcić swoich następców - przyszłe elity intelektualne i naukowe - mówi Jarosław Gowin.

Jednym z naukowców wracających w ramach programu "Polskie Powroty" jest doktor hab. Łukasz Bratasz zajmujący się dziedzictwem kulturowym na podstawie nauk ścisłych. Wcześniej naukowiec prowadził badania na Uniwersytecie Yale. Jego celem - jak mówi - jest lepsze wykorzystanie nauki przez polskie muzealnictwo.

Program "Polskie Powroty" ma zachęcić naszych naukowców, którzy wyjechali z kraju, do powrotu do Polski. Wpłynęło 108 wniosków. Łącznie na "Polskie Powroty" przeznaczono 40 mln złotych. Maksymalna kwota dofinansowania na projekt wynosi 2 mln złotych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt