Jens Stoltenberg zwołuje komisję NATO-Ukraina
IAR / PAP
Dariusz Adamski
26.11.2018 13:04
-
UE i NATO zajmą się konfliktem na morzu Azowskim - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Unia Europejska i NATO zajmą się atakiem Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej
Kadr z nagrania z momentu staranowania ukraińskiego okrętuYoutube/Guardian News
Jens Stoltenberg rozmawiał z Petro Poroszenką o tej sprawie telefonicznie. Powodem był atak Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.
"Sekretarz generalny wyraził pełne poparcie NATO dla integralności i suwerenności terytorialnej Ukrainy, w tym jej praw nawigacyjnych na wodach terytorialnych na mocy prawa międzynarodowego" - podkreślił Sojusz w komunikacie po rozmowie.
Służby prasowe NATO poinformowały, że na prośbę Poroszenki sekretarz generalny zgodził się zwołać nadzwyczajne posiedzenie komisji NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów w Brukseli, aby omówić obecną sytuację.
Wcześniej rzeczniczka sojuszu Północnoatlantyckiego Oana Lungescu podała, że NATO uważnie obserwuje wydarzenia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej oraz wzywa do powstrzymywania działań i deeskalacji.
Akt rosyjskiej agresji
W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy.
Zgodnie z umowami z 2003 r. Ukraina i Rosja uznają Morze Azowskie oraz Cieśninę Kerczeńską za swoje terytorium wewnętrzne, jednak państwa te nigdy nie dokonały delimitacji granicy na tych akwenach. Po zaanektowaniu przez Rosję Krymu w 2014 r. Moskwa przejęła kontrolę nad Cieśniną Kerczeńską, a następnie zbudowała most łączący półwysep z rosyjskim terytorium.
Prezydent Ukrainy zażądał w poniedziałek od Rosji natychmiastowego uwolnienia marynarzy z zajętych w cieśninie okrętów oraz zwrotu tych jednostek Ukrainie. W poniedziałek po południu w Kijowie oczekiwane jest nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Ukrainy, na którym deputowani mają omówić propozycję wprowadzenia stanu wojennego.
IAR/PAP/dad