Logo Polskiego Radia
Print

Rosja chce zorganizować Igrzyska Europejskie 2023

IAR
Dariusz Adamski 30.01.2019 15:38
  • Rosja chce zorganizować w 2023 roku Igrzyska Europejskie. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Oficjalny komunikat w tej sprawie przekazał prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFot.: Pexels/RUN 4 FFWPU

Władze na Kremlu mają jednak większe ambicje. Od kilku miesięcy w rosyjskich mediach pojawiają się informacje o rozważaniach dotyczących organizacji letniej olimpiady w 2028 lub 2032 roku, ze wskazaniem na Soczi i Sankt Petersburg.

W przypadku Igrzysk Europejskich gospodarzem miałby być Kazań. Stolica Tatarstanu ma już doświadczenie w organizowaniu międzynarodowych imprez. Miasto było gospodarzem Mistrzostw Świata w hokeju na trawie, w szermierce, sportach wodnych i letniej Uniwersjady. W Kazaniu rozgrywane były również mecze Pucharu Konfederacji w 2017 roku i piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku.

Rosja jeszcze nie zgłosiła oficjalnie swojej kandydatury do organizacji Igrzysk Europejskich, ponieważ Rosyjski Komitet Olimpijski chce najpierw uregulować wszystkie kwestie związane z działalnością Rosyjskiej Agencji Antydopingowej.

RUSADA została zawieszona w 2015 roku w związku z aferą dopingową, gdy międzynarodowi eksperci orzekli, że w Rosji na masową skalę fałszowane są testy antydopingowe. Decyzję cofnięto w ubiegłym roku, ale do tej pory Moskwa nie spełniła wszystkich warunków postawionych przez WADA.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt