Logo Polskiego Radia
Print

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.04.2019 08:44
  • Sławomir Frątczak podkreślił, że zbrodnia katyńska była zbrodnią wyjątkową i ludobójczą, która niesie ze sobą przesłanie uniwersalne [posłuchaj]
13 kwietnia 1943 roku Niemcy opublikowali informację o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego
Katyń, Rosja, 1943 r. Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. PAP/Archiwum

W Warszawie odbywają się dziś centralne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W znajdującym się na terenie Cytadeli Warszawskiej Epitafium Katyńskim zostaną zapalone znicze i złożone wieńce.

Wieczorem w bazylice św. Krzyża z udziałem władz państwowych i pocztów sztandarowych sprawowana będzie msza święta w intencji polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. W południe mszy polowej na placu przed Muzeum Katyńskim będzie przewodniczył biskup Józef Guzdek.

Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego, którego częścią jest Epitafium, podkreśla, że dla rodzin tysięcy polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu muzeum jest ważnym miejscem pamięci. Przypomina, że w zbiorach tej instytucji znajduje się 40 tysięcy pamiątek po zamordowanych wiosną 1940 roku oficerach Wojska Polskiego. "Za każdym tym przedmiotem kryje się postać, która została wyrwana z tego rdzenia, który stanowił Najjaśniejszą Rzeczpospolitą" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej. Dyrektor Muzeum Katyńskiego podkreśla, że ciągle trzeba przypominać kolejnym pokoleniom o Zbrodni Katyńskiej.

Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego to pierwsza w świecie placówka dokumentująca zbrodnię katyńską. W zbrodni zginęło blisko 22 tysiące polskich obywateli, więzionych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tys. jeńców polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu podjęto 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, dokonywano wiosną 1940 r. strzałem w tył głowy.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt