Logo Polskiego Radia
Print

Nowa animacja IPN "Niezwyciężeni. Czas próby"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 28.06.2019 14:51
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w południe nową animację "Niezwyciężeni. Czas próby"
Kadr z filmu IPNtv: Niezwyciężeni. Czas próby. / youtube

Jej tematem jest budowa II Rzeczypospolitej w latach 1918-1938. "To opowieść o niezłomnej walce, poświęceniu i marzeniach Polaków" - zachęca do obejrzenia animacji IPN. Twórcy, nad filmem przez sześć miesięcy pracował 50-osobowy zespół grafików, w kilkuminutowej opowieści przedstawili pokolenie Polaków, które walczyło o odzyskanie niepodległości, a w czasie pokoju budowali wolną ojczyznę.

28 czerwca po południu dostępna będzie też wersja anglozjęzyczna.

"Dla Polski nadszedł czas próby. Na wschodzie po ciężkich walkach odzyskujemy Lwów, na zachodzie w Poznaniu przyjazd Paderewskiego roznieca iskrę wolności, w powstaniu wielkopolskim pokonujemy niemieckich zaborców" - to pierwsze słowa, które otwierają kilkuminutową animację IPN.


- Dzieje naszych przodków w walce o granice i budowanie niepodległej Rzeczypospolitej po porozbiorowej niewoli są wyjątkowymi elementami polskiej historii XX wieku. Pamiętajmy, że pierwsze lata po 1918 roku, czyli po odzyskaniu niepodległości i zaciętej obronie Lwowa, a później poprzez wojnę z bolszewicką Rosją i poprzez tworzenie pierwszych instytucji wolnej Polski były kluczowe dla młodego państwa polskiego - stwierdził prezes IPN Jarosław Szarek.

IPN jako pomysłodawca projektu

Prezes IPN podkreślił też, że jedną z najbardziej wymownych scen w przygotowanym przez IPN filmie jest moment, gdy jeden z jego bohaterów odwiesza mundur po walkach w obronie Polski i zasiada przy stole kreślarskim, by już budować fundamenty polskiego państwa.

- Mam nadzieję, że film, który przygotowany jest w atrakcyjny i nowoczesny sposób, obejrzą młodzi Polacy - kontynuował Szarek. Zwrócił przy tym uwagę, że premiera animacji IPN przypada w 100-lecie podpisania traktatu wersalskiego - najważniejszego z traktatów kończących I wojnę światową między zwycięskimi państwami ententy a Niemcami. Jednym z jego postanowień było przyznanie Polsce większości ziem zaboru pruskiego oraz przeprowadzenie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku.Animacja "Niezwyciężeni. Czas próby", której pomysłodawcą jest IPN, zaś twórcą studio Tengent, to prequel filmu opublikowanego przez Instytut w 2017 roku.

"To opowieść o niezłomnej walce"

W swojej formie artystycznej projekt nawiązuje do animacji sprzed dwóch lat, która odniosła sukces w mediach społecznościowych - obecnie ma prawie 4 mln wyświetleń na kanale IPN na YouTubie. Produkcja ta przedstawiała heroiczną walkę Polaków o odzyskanie wolności w latach 1939-1989. "Czas próby" zaś przedstawia lata wcześniejsze.

"To opowieść o niezłomnej walce, poświęceniu, nadziei i marzeniach. Film stara się przekazać, że Polska przed wybuchem II wojny światowej była prężnie rozwijającym się państwem gotowym stawić czoła największym wyzwaniom historii" - podał IPN.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz podkreślił, że druga część "Niezwyciężonych" wpisuje się w projekt Instytutu przedstawiania najważniejszych epizodów historii Polski, który ma być atrakcyjny nie tylko dla młodego pokolenia, ale i odbiorcy zagranicznego".

- Wydarzenia pokazane w naszej animacji rozgrywają się w okresie 1918-1939, a więc poprzedzają te ukazane w filmie z 2017 roku. Są jednak elementy łączące te dwie części zarówno merytorycznie, jak i artystycznie, ale niech to będzie niespodzianką dla naszych widzów - tłumaczył Hlebowicz.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt