Logo Polskiego Radia
Print

Wiedeń: w Instytucie Polskim o postaci Jana Karskiego

PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 12.04.2019 12:32
W Instytucie Polskim w Wiedniu zaprezentowano niemieckie wydanie komiksu o działaczu Polskiego Państwa Podziemnego
Instytut Polski w Wiedniu

Nowela graficzna została stworzona przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso w 2014 roku w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w setną rocznicę jego urodzin. Jej niemieckie wydanie nosi tytuł „Jan Karski. Świadek Shoa” i w księgarniach dostępne jest od 2018 roku. Włoscy autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera szczególną uwagę poświęcili przekazaniu przez niego w Waszyngtonie i Londynie w 1943 roku aliantom szczegółowego raportu dotyczącego zagłady Żydów na terenach okupowanej przez Niemców Polski, której Jan Karski był naocznym świadkiem. Komiks wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę okupowanej Polski i dramatyzm Holocaustu.

Dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak podkreślił niezwykłą odwagę i niezłomność Jana Karskiego oraz rolę jaką spełnił. – Jan Karski był bohaterem. Mimo wielokrotnego aresztowania i torturowania przez gestapo, udało mu się zbiec i wykonać powierzone mu zadanie – przekazać informację światu zachodniemu o zagładzie społeczności żydowskiej. - Jego postawa niezłomnego polskiego patrioty, polskiego oficera była, jest i będzie wzorem do naśladowania przez wiele pokoleń Polek i Polaków – dodał Sobczak

Rudi Gradnitzer z wydawnictwa Bahoe-Books zwrócił uwagę na niezwykłość historii słynnego polskiego kuriera. – Życie Jana Karskiego to niebywała historia. Poprzez niemiecką wersję komiksu chcieliśmy w atrakcyjny wizualnie sposób, łącząc obraz i tekst, przedstawić jego historię szerszej grupie młodej publiczności w Austrii.

Prezentację książki dopełnił pokaz filmu dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości” w reżyserii Sławomira Grünberga, który w innowacyjny sposób łączy archiwalne nagrania z sekwencjami animowanymi prezentując poruszające losy Jana Karskiego. W spotkaniu w Instytucie Polskim w Wiedniu wzięli udział przedstawiciele m.in.: Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Narodowego Funduszu Republiki Austrii dla Ofiar Narodowego Socjalizmu.

W związku z przypadającą w kwietniu 76. rocznicą wybuchu Powstania Getcie Warszawskim dyrektor Instytutu Rafał Sobczak wraz z gośćmi po wydarzeniu w Instytucie Polskim złożył symboliczne żonkile pod pomnikiem poświęconym austriackim ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych żydowskiego pochodzenia na Judenplatz.

Jan Karski, właściwie Jan Kozielewski (ur. 24 kwietnia 1914 w Łodzi, zm. 13 czerwca 2000 w Waszyngtonie), był polskim oficerem i kurierem Armii Krajowej. Po wybuchu II Wojny Światowej zlecono mu informowanie polskiego Rządu na uchodźctwie o sytuacji w państwie oraz aliantów o Zagładzie Żydów dokonywanej na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Choć wielokrotnie aresztowany i torturowany przez gestapo, udało mu się zbiec na Zachód, aby jako naoczny świadek przekazać informację światu o zagładzie żydowskiej społeczności.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt