Logo Polskiego Radia
Print

Wilno: koncert z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej

IAR
Dariusz Adamski 30.06.2019 11:57
  • Z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej w wileńskim Ratuszu odbył się koncert litewsko-polskiej orkiestry młodzieżowej. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej w wileńskim Ratuszu odbył się koncert litewsko-polskiej orkiestry młodzieżowej
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/niekverlaan/CC0 License

Publiczność miała okazję usłyszeć utwory litewskich i polskich kompozytorów: Mikołaja Konstantego Čiurlionisa, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Partie solowe wykonały laureatki międzynarodowych konkursów - polska skrzypaczka Olga Winkowska i wilnianka Dalia Simaszka. Jak powiedziała Polskiemu Radiu wicemer Wilna Edyta Tamosziunaite pomysł na tego typu uczczenie tak ważnej dla obu narodów rocznicy jest wynikiem podpisanej na początku roku umowy o współpracę pomiędzy litewską stolicą, a Lublinem. - Obchody tej rocznicy są jednym z punktów tej umowy - powiedziała.

Mer miasta Remigijus Szimaszius przed koncertem przypomniał, że Unia Lubelska miała dla Litwy olbrzymie znaczenie i nie była jedynym takim wydarzeniem w historii obu narodów. - Mieliśmy jeszcze inne podobne umowy. To była unia w Krewie, Konstytucja 3 Maja oraz wejście do Unii Europejskiej. Moim zdaniem Unia Europejska ma nie mniejsze znaczenie niż Unia Lubelska. Opiera się ona na tych samych wartościach - mówił włodarz miasta.

Litewsko-polska orkiestra młodzieżowa wystąpi też 1 lipca w Filharmonii w Lublinie.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt