Logo Polskiego Radia
Print

Warszawa: powstanie magazyn zbiorów Muzeum Literatury

IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.07.2019 16:54
  • Dyrektor muzeum Jarosław Klejnocki wyjaśnia, że inwestycja jest konieczna, bo główna siedziba Muzeum Literatury jest rewitalizowana (IAR)
W warszawskim Wawrze zostanie wybudowany nowy magazyn zbiorów Muzeum Literatury
Panorama WarszwyPanorama WarszwySkitterphoto/CC0 License/Pixabay

W obiekcie będą znajdowały się również eksponaty tej instytucji.

Dyrektor muzeum Jarosław Klejnocki wyjaśnia, że inwestycja jest konieczna, bo główna siedziba Muzeum Literatury będzie rewitalizowana. - Pomyśleliśmy o rozbudowie bazy magazynowej w Wawrze, ponieważ jeden budynek, który tam mamy nie wystarczyłby, aby przenieść zbiory z głównej siedziby muzeum - podkreśla Jarosław Klejnocki.

Wicedyrektor Muzeum Literatury Jakub Makowski poinformował, że nowy budynek będzie miał m.in. betonową elewację zabezpieczającą przed szkodliwym dla eksponatów światłem. - Ma zapewniać jak najlepsze warunki klimatyczne przechowywanym tam zbiorom - zaznaczył Jakub Makowski. W powstającym budynku magazynowanych będzie kilkadziesiąt tysięcy woluminów zbiorów bibliotecznych, rzeźby, a także dzieła malarskie.

Zakończenie budowy magazynu Muzeum Literatury w Wawrze planowane jest w drugiej połowie 2020 roku. Prace budowlane sfinansowano ze środków samorządu województwa mazowieckiego oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

W przyszłym roku rozpocznie się przenoszenie eksponatów Muzeum Literatury z głównej siedziby placówki, która znajduje się na warszawskim Starym Mieście, do powstającego budynku przy ulicy Trawiastej.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt