Logo Polskiego Radia
Print

Zamrożenie relacji?

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 15.10.2012 15:54
Jest zgoda na przedłużenie o rok unijnych sankcji wobec Białorusi.

Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty na spotkaniu w Luksemburgu. Powodem jest łamane prawa człowieka w tym kraju.

Do października przyszłego roku będą więc obowiązywać obecne sankcje. 243 osoby mają zakaz wjazdu na teren Unii - to działacze białoruskiego reżimu, na czele z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką i osoby współpracujące z nim. Ponadto 32 firmy finansujące władze w Mińsku mają zamrożone aktywa finansowe w Europie.

Decyzja jest związana z prześladowaniem opozycji i wyborami parlamentarnymi, które skrytykowała Wspólnota. „Tak jak cała Unia Europejska, Polska jest rozczarowana niedemokratycznymi standardami niedawnych wyborów” - skomentował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. ”Wybory na Białorusi to była według nas stracona szansa. Ponadto domagamy się wypuszczenia na wolność więźniów politycznych i ich rehabilitacji” - dodała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Ministrowie wezwali też reżim do zaprzestania nękania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. Na razie Unia Europejska przedłużyła sankcje, ale ich nie zaostrzyła. Ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów mają powrócić do sprawy na kolejnym spotkaniu w listopadzie.

Reakcja Mińska

Oficjalny Mińsk określił decyzję ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty o przedłużeniu o rok sankcji wobec Białorusi, jako zamrożenie wzajemnych relacji.

„Dzisiejsza decyzja Rady Unii Europejskiej faktycznie zamraża relacje między Białorusią i Unią Europejską na tym poziomie który obiektywnie nie może zadawalać żadnej ze stron” - napisano w oświdaczeniu. Andrej Sawinych, szef służby prasowej białoruskiego MSZ podkreśla w nim, że Mińsk nie będzie poddawać się naciskom. ”Uważamy, że taka polityka Unii Europejskiej nie jest zgodna z dobrosiąsiedzkimi stosunkami” - czytamy w stanowisku.

Białoruś wzywa do rezygnacji z myślenia kategoriami sankcji i do podjęcia starań skierowanych na przywrócenie atmosfery wzajemnego zaufania. „Strona białoruska oznajmia, że jest pryncypialnie zainteresowana w konstruktywnym i pełnym szacunku dialogu z Unią Europejską i gotowa jest do wspólnej pracy w tym kierunku” - stwierdza białoruski MSZ.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt