Logo Polskiego Radia
Print

Młode pokolenie czci Żołnierzy Wyklętych

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 09.05.2013 18:58
Płyta Panny Wyklęte to projekt muzyczny Darka Malejonka. Zaprosił do udziału młode wokalistki.
Żołnierze partyzantki niepodległościowej. Od lewej: Henryk Wybranowski "Tarzan", Edward Taraszkiewicz "Żelazny", Mieczysław Małecki "Sokół" i Stanisław Pakuła ps. "Krzewina". Czerwiec 1947,Żołnierze partyzantki niepodległościowej. Od lewej: Henryk Wybranowski "Tarzan", Edward Taraszkiewicz "Żelazny", Mieczysław Małecki "Sokół" i Stanisław Pakuła ps. "Krzewina". Czerwiec 1947,fot. Wikipedia/CC/PD

Młode pokolenie czci Żołnierzy Wyklętych. Dziewczyny, czołowe polskie wokalistki, wśród nich Kasia Kowalska, śpiewają własne teksty o czasach strasznych, pełnych okrucieństwa, honoru i zdrady, ale też o miłości, tęsknocie i nadziei.
Jedna z wokalistek, Marcelina, jest pewna, że wartości, którym poświęcili życie żołnierze antykomunistycznego podziemia, nie przemijają. Powiedziała Polskiemu Radiu, że każde pokolenie walczy o miłość, godne życie, o to, by nie być manipulowanym.
Płyta Panny Wyklęte to projekt muzyczny Darka Malejonka. Według niego, reggae, folk,rock, soul czy rap nie powinny dziwić w kontekście Żołnierzy Wyklętych: Chłopcy antykomunistycznego podziemia układali słowa do kawiarnianych szlagierów. To nie były tylko koturnowe pieśni. Każde pokolenia ma swoją muzykę , wyjaśnił Darek Malejonek, dodając, że "tego trzeba słuchać sercem".
Płyta Panny Wyklęte będzie miała premierę w sobotę podczas Gali w Teatrze Syrena w Warszawie (o godzinie 19.00). Jej wydawcą jest Fundacja Niepodległości.
Rok Żołnierzy Wyklętych trwa do 21 października. Tego dnia minie 50-ta rocznica zastrzelenia przez bezpiekę ostatniego partyzanta Rzeczpospolitej. Józef Franczak "Lalek" zginął z bronią w ręku, w obławie SB i ZOMO, osiemnaście lat po oficjalnym zakończeniu działań wojennych.\

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt