Dwa medale w windsurfingu!

Michał Strzałkowski 07.08.2012 15:31
Przemysław Miarczyński i Zofia Noceti-Klepacka zdobyli dwa brązowe medale w żeglarskiej klasie RS:X.
Przemysław MiarczyńskiPrzemysław Miarczyńskifot. PAP/EPA/Olivier Hoslet

Reprezentant Polski Przemysław Miarczyński zdobył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie, w żeglarskiej klasie RS:X.
W ostatnim, medalowym wyścigu regat polski deskarz zajął czwarte miejsce, co zapewniło mu trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej - konkurent Przemysława Miarczyńskiego do najniższego stopnia podium, Niemiec Toni Wilhelm, przypłynął w ostatnim wyścigu na dziewiątej pozycji i przegrał rywalizację o medal o cztery punkty.
Złotym medalistą w klasie RS:X został Dorian van Rijsselberge z Holandii, srebrnym - Brytyjczyk Nick Dempsey.

Pół godziny później również brązowy medal zdobyła w tej samej klasie żeglarskiej, tylko wśród pań, Polka Zofia Noceti-Klepacka.
Reprezentantka Polski w ostatnim wyścigu była gorsza od Hiszpanki Mariny Alabau, zdobywczyni złotego medalu oraz od Ukrainki Olgi Masliwiec, która w klasyfikacji generalnej zajęła czwarte miejsce. Srebrny medal zdobyła Tuuli Petaja z Finlandii.

Protest w sprawie startu Polski złożyła Ukrainka Olha Maśliwiec. Jej ekipa uznała, że Polka nie miała wykupionej właściwiej polisy ubezpieczeniowej. Protest jednak został przez sędziów oddalony.

Były to ostatnie medale przyznane w klasie RS:X w historii Igrzysk Olimpijskich. Ta dyscyplina znika z programu olimpijskiego. Na następnych Igrzyskach (w 2016 roku w Rio de Janeiro) zastąpi ją kitesurfing.

W klasie 470 startowały dziś także polskie reprezentantki Agnieszka Skrzypulec i Joanna Ogar. W wyścigu nr 7 zajęły odległą 18. pozycję, w wyśgu numer 8 zajęły ósme miejsce. W klasyfikacji generalnej są obecnie na 13. pozycji i będzie im bardzo trudno awansować do wyścigu medalowego.