Logo Polskiego Radia
Print

"Polacy to dumny naród"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 31.07.2012 18:35
  • Relacja Joanny Kędzierskiej
Kandydat na prezydenta USA Mitt Romney wygłosił przemówienie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Mitt Romney w Bibliotece Uniwersytetu WarszawskiegoMitt Romney w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiegofot. PAP/Tomasz Gzell

Polska jest symbolem wolności dla innych narodów. Jest także przykładem, jak radzić sobie w trudnej sytuacji ekonomicznej - to główne przesłania z wystąpienia Mitta Romneya w Warszawie. Prawdopodobny republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych wygłosił przemówienie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Mitt Romney podkreślał, że największą wartością, jaką Polska wniosła do świata to pragnienie bycia wolnym. Wspominał polskie dzieje walki o wolność i podkreślał, że zarówno on jak i Amerykanie są zainspirowano polskimi wysiłkami demokratycznymi, zwłaszcza ruchem „Solidarności”.
„Amerykanie z zachwytem i z podziwem patrzyli, jak elektryk przewodzi pokojowym protestom przeciwko brutalnemu i opresyjnemu reżimu. Prezydent Wałęsa ostatnio powiedział, iż trzeba zrozumieć, że filozofia „Solidarności” była bardzo prosta - jeśli nie możesz już czekać, by żyć, poproś kogoś o pomoc” - mówił amerykański polityk.
W czasie wystąpienia Mitt Romney mówił także o papieżu Janie Pawle II i wspominał pierwszą pielgrzymkę papieża do Ojczyzny. „Tu w Polsce, w 1979 roku, polski syn papież Jan Paweł II wypowiedział słowa, które obaliły imperium i przyniosły wolność milionom żyjącym w zniewoleniu - „Nie lękajcie się”. Te słowa zmieniły świat - powiedział.
W czasie przemówienia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego Mitt Romney wspominał też arabską wiosnę, która zaczęła się w Tunezji oraz krwawą wojnę domową w Syrii. Mówił też o reżimach na Białorusi i w Wenezueli.
Mitt Romney nawiązał również do kryzysu ekonomicznego. Powiedział, że świat powinien uważnie obserwować polską transformację gospodarczą i brać z Polski przykład. „Kiedy sowieckie imperium wydawało ostatnie tchnienia, polska gospodarka była w kryzysie. Ale z tych trudnych czasów naród ten powstał jako świetlisty przykład dobrobytu, jaki może przynieść wykorzystanie szans gospodarczych. Przez ten czas podwoiliście wartość swojej gospodarki. Wczoraj jeden z waszych przywódców podzielił się ze mną prawdą, która na świecie została zapomniana. To jest proste: nie możesz pożyczyć tego, czego nie będziesz w stanie oddać” - mówił republikański kandydat.
Przemówienie Mitta Romneya w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wysłuchało kilkaset osób. Wystąpienie trwało kwadrans i jak dowiedziało się Polskie Radio od osób związanych z organizacją wizyty, zostało skrócone o połowę. Według informacji Polskiego Radia, w pierwotnym tekście znajdowało się m.in. stwierdzenie, że Polska i Stany Zjednoczone powinny stworzyć platformę, aby wspólnie propagować demokrację w świecie.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt