Logo Polskiego Radia
Print

Expose i votum zaufania

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.10.2012 08:56
Premier Donald Tusk przedstawi dziś w Sejmie plan działania rządu do końca kadencji.
Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zamierza też poprosić posłów o wotum zaufania dla swojego rządu. Wniosek ma być głosowany jeszcze na tym posiedzeniu. Wczoraj o swoich planach rozmawiał z szefem koalicyjnego PSL-u, radą ministrów oraz klubem parlamentarnym Platformy Obywatelskiej. Premier Donald Tusk spotkał się też z prezydentem Bronisławem Komorowskim, który będzie w Sejmie słuchał wystąpienia premiera.

Szef rządu ma mówić między innymi o sytuacji gospodarczej, kolejnych ułatwieniach dla rodzin, deregulacji, wprowadzeniu podatku dochodego dla rolników oraz o staraniach rządu, by budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 był dla Polski korzystny. Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier mówił między innymi, że do końca tego roku rząd powinien uporać się ze zmianami w przyznawaniu emerytur górniczych. Szef rządu liczy też, że do Sejmu trafi projekt ustawy zmieniający zasady finansowania Kościoła i innych związków wyznaniowych. Fundusz Kościelny miałby zastąpić odpis podatkowy. W tej sprawie nie ma porozumienia. Strona kościelna nie zgadza sie na propozycję rządu - odpisu na poziomie 0,3 procent.

Wieczorem Sejm będzie głosował między innymi nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zwiększa o 50% ulgę prorodzinną, likwiduje ulgę na internet oraz zmienia zasady w umowach o prawa autorskie. Jest to realizacja zapowiedzi Tuska z ubiegłorocznego expose. Posłowie będą też głosować nad wnioskiem o odrzucenie informacji ministra sprawiedliwości na temat działań podejmowanych przez resort działań dotyczących zagwarantowania właściwych procedur postępowania ze zwłokami ofiar katastrofy smoleńskiej. Sejm wysłuchał jej na poprzednim posiedzeniu.

Obserwatorzy oczekują, że sprawy związane ze stanem naszej gospodarki będą jednym z głównych tematów wystąpienia premiera w Sejmie. Podkreślają, że zamiast wprowadzać krótkotrwałe rozwiązania, premier powinien zdecydować się na reformy, które pobudzą gospodarkę na dłuższy czas. A to, że zmiany są potrzebne dla większości z nas jest oczywiste - mówi Paweł Majtkowski z firmy doradczej Expander. Oczekuje między innymi dalszych zmian strukturalnych - przede wszystkim w zakresie przywilejów emerytalnych. Analityk ma nadzieję, że premier zaproponuje dalsze ich ograniczenie, a także, że nikt nie będzie chciał sięgnąć po pieniądze Polaków, które są zgromadzone w OFE. Ma również nadzieję na objęcie podatkiem dochodowym rolników i uszczelnienie systemu KRUS.

Oczekuje poza tym zapowiedzi kolejnego programu wspierania budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza, że program Rodzina na swoim kończy się w tym roku.

Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfedereacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oczekuje przede wszytskim propozycji poprawy naszego rynku pracy. Podkreśla, że to co dzieje się na tym rynku jest kluczowe dla naszej gospodarki.
Natomiast szef programu Rzetelna Firma Waldemar Sokołowski ma nadzieję, że dużo miejsca zostanie poświęcone prowadzeniu biznesu w Polsce. Z opublikowanego ostatnio raportu Rzetelnej Firmy wynika między innymi, że przedsiębiorcy skarżą się na prawo podatkowe i prawo pracy. Firmy mogłyby zarabiać więcej i działać efektywniej, gdyby przepisy prawne były bardziej przyjazne.

Według przedsiębiorców zmiany deregulacyjne wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat w zasadzie nic nie zmieniły.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt