Logo Polskiego Radia
Print

Podzielone obchody

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 10.04.2012 06:04
W rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się państwowe uroczystości. PiS zorganizowało swoje obchody.
Das Wrack der UnglücksmaschineDas Wrack der UnglücksmaschineFoto: PAP/EPA Sergei Chirikov

Z okazji drugiej rocznicy katastrofy samolotu na lotnisku pod Smoleńskiem zaplanowano wiele uroczystości rocznicowych. Państwowe uroczystości odbędą się w Warszawie i Smoleńsku. Alternatywne obchody zorganizują sympatycy PiS-u, którzy przygotowali całodniowy program obchodów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Miejsce katastrofy koło lotniska Siewiernyj odwiedzi delegacja złożona z części rodzin ofiar wypadku wraz z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. W trakcie wizyty zostanie wskazane miejsce, gdzie w ciągu roku ma powstać pomnik ku czci ofiar katastrofy. Pomnik ma zostać odsłonięty uroczyście w 2013 roku. Polska delegacja odwiedzi też polski cmentarz wojskowy w Katyniu.
W skład polskiej delegacji na uroczystości znajdą się oprócz ministra Zdrojewskiego, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wiceszef MON Czesław Mroczek, minister w kancelarii prezydenta Maciej Klimczak, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Stronę rosyjską będą reprezentować przedstawiciele władz lokalnych oraz minister kultury Aleksander Awdiejew.
O godzinie 8.00 w Warszawie odbędą się uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Weźmie w nich udział m. in. premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz wojskowych oraz parlamentu, a także rodziny ofiar. O godzinie 8.41, czyli w momencie, kiedy dwa lata temu rozbił się samolot, trębacz odegra "Ciszę". Później ma nastąpić prywatna część uroczystości dla rodzin ofiar.
O godzinie 10.00 zaplanowano uroczystą mszę świętą w Katedrze Polowej WP z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Po południu prezydent w kaplicy Pałacu Prezydenckiego weźmie udział w mszy św. w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie. We mszy mają wziąć udział też rodziny zmarłych w katastrofie współpracowników Lecha Kaczyńskiego.
Hołd ofiarom wypadku oddadzą też posłowie. O godzinie 7.30 zaplanowano uroczystą mszę św. w kaplicy sejmowej. Po niej Prezydium Sejmu złoży kwiaty pod tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.
Przedstawiciele MON złożą pod tablicą pamiątkową w siedzibie ministerstwa obrony wieniec ku czci wojskowych ofiar katastrofy. Delegacja ministerstwa będzie również obecna na Cmentarzu Powązkowskim oraz w Katedrze Polowej WP.
PiS rozpocznie swoje obchody mszą św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. O 8.41 przed Pałacem Prezydenckim rozpocznie się Apel Poległych, który zakończy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Później przedstawiciele partii udadzą się na Powązki pod pomnik ofiar katastrofy. Po południu, o 15.45 rozpocznie się "Marsz 10 Kwietnia" w hołdzie ofiarom katastrofy, który przejdzie z Placu Bankowego w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Po nim przemówienie wygłosi prezes Jarosław Kaczyński. O 19.00 w Archikatedrze św. Jana odbędzie się msza św., po której zaplanowano przemarsz przed Pałac Prezydencki.
Przez cały dzień na Krakowskim Przedmieściu mają zbierać się sympatycy PiS-u, dla których zostanie przygotowany specjalny telebim oraz scena. O godzinie 17.00 na telebimie zostanie wyświetlony film dokumentalny o Marcie Kaczyńskiej pt. "Córka" autorstwa Marii Dłużewskiej.
W południe zaplanowano prezentację raportu Instytutu Sobieskiego pt. "Katastrofa smoleńska. Bilans dwóch lat". Dokument przygotowany przez ekspertów i naukowców ma przedstawić analizę zmian społeczno-politycznych w ostatnich dwóch latach. Wraz z prezentacją zaplanowano dyskusję, m. in. z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Prezentacja odbędzie się w ramach kongresu "Polska - Wielki Projekt".
Uroczystości odbędą się także w innych dużych miastach, między innymi w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Płocku, Bydgoszczy i na Jasnej Górze. O godzinie 17.30 a archikatedrze wawelskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji pary prezydenckiej oraz wszystkich ofiar katastrofy.
W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin katyńskich. Delegacja udawała się na obchody rocznicy mordy katyńskiego z 1940 roku.
Rząd zaplanował na dzis posiedzenie, które rozpocznie się o godz. 14.00. Rada ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, zmianami do Programu Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich na lata 2008-2013. W programie także informacja o realizacji „Planu prywatyzacji na lata 2008-2011” w roku 2011 oraz wniosek w formie listu intencyjnego o przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu. Ministrowie zajmą się także rozporządzeniem w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także sposobu noszenia.

PiS osobno

Politycy PiS rozpoczną obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej od mszy w Kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu (g.8.00). Potem złożą kwiaty pod Pałacem Prezydenckim. O 9.00 ma się rozpocząć apel poległych. Spod Pałacu politycy PiS udają się na Powązki Wojskowe by zapalić znicze i złożyć wieńce na grobach tragicznie zmarłych kolegów. Prezes PiS Jarosław Kaczyński dołączył zaproszenie na obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej do życzeń świątecznych, które zamieszczono na stronie internetowej partii. Poinformował, że pod Pałacem Prezydenckim obok wieńca stanie krzyż. Zapowiedział też, że naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego przez wiele godzin będą telebimy, pokazy różnych filmów i występy. O 16.30 wystąpi prezes PiS. Jarosław Kaczyński zabierze głos już wcześniej, o 14.00 podczas organizowanego przez Instytut Sobieskiego Kongresu "Polska Wielki Projekt 2012". Spotkanie odbywa się kilkaset metrów od Pałacu Prezydenckiego, w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Zostanie między innymi przedstawiony raport "Katastrofa Smoleńska. Bilans dwóch lat". Jak powiedział Jan Flip Staniłko z zarządu Instytutu, celem raportu jest przełamanie lęku przed wiedzą o tym, co mówi o nas katastrofa smoleńska. Wieczorem obędzie się kolejna msza, o 19.00 w Archikatedrze św. Jana. Po jej zakończeniu pod Pałac Prezydencki ruszy Marsz Pamięci. Politycy PiS oraz sympatycy tej partii i członkowie klubów "Gazety Polskiej" spotykają się pod Pałacem Prezydenckim 10. każdego miesiąca. Czczą w ten sposób pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Tam też domagają się wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Według PiS obecne władze walczą z pamięcią o byłym prezydencie Lechu Kaczyńskim i składanie kwiatów pod Pałacem Prezydenckim jest substytutem pomnika, którego wciąż w Warszawie brakuje. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, które udawały się do Lasu Katyńskiego w 70. rocznicę mordu NKWD na internowanych polskich oficerach.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt